Španielsko sa po vlnách pandémie koronavírusu otvorilo turistom a záujmu o rekreačné nehnuteľnosti, čo sa prejavilo na intenzite realitného obchodu.

Záujem o kúpu bývania najmä na pobreží má stúpajúcu tendenciu od jari 2021. Napríklad v júli tohto roka sa v Španielsku predalo 50-tisíc nehnuteľností. Záujem o byty alebo domy na pevninskom pobreží stále neutícha a prevyšuje dopyt.

Bežne sa v lete predáva menej kvôli dovolenkám alebo sezónnemu prenájmu, ale toto leto bolo v oboch oblastiach iné. Väčšina turistov bola „vyhladovaná“ po pobyte pri mori a mnohí spojili dovolenkový pobyt s obhliadkami a následnou kúpou.

Riaditeľka realitnej spoločnosti Spainlife and Houses Slovenka Eva Rohrman Madová, ktorá podniká v Španielsku, k tomu uviedla, že ďalšími dôvodmi sú negatívne úrokové sadzby na bankových účtoch. Potom sú to rastúca inflácia v Európe, výhodné úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch ale aj neistota a zároveň dobré výnosy z akciových trhov.

Hypotéka pre Španielov a cudzincov

Španielske banky podľa jej vedomostí ponúkajú rozdielne úrokové sadzby pre nerezidentov – klientov, ktorí vlastnia nehnuteľnosť, ale ich trvalý pobyt je napríklad na Slovensku. Výška úrokov sa pohybuje okolo 2,3 percenta a financujú nehnuteľnosť od 60 až 80 percent z celkovej sumy nehnuteľnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa