Ceny nehnuteľností narástli zhodne v Európskej únii aj v eurózone v druhom kvartáli tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška o 4,2 percenta, vyplýva z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat. V prvom kvartáli 2019 rástli medziročne podobným tempom (4,1 %). 

V porovnaní s prvým kvartálom tohto roka bol nárast v celej EÚ na úrovni 1,6 percenta a v eurozóne nepatrne vyšší – 1,7 percenta. 

Tempo rastu sa aj u nás zrýchlilo 

Najrýchlejšie, dvojciferným tempom rástli medziročne ceny nehnuteľností v štyroch krajinách – Maďarsku (14 %), Luxembursku (11,4 %), Chorvátsku (10,4 %) a Portugalsku (10,1 %), vyplýva z indexu vývoja cien nehnuteľností House Price Index.

Naopak na druhom konci rebríčka je Taliansko, kde ceny nehnuteľností ako v jedinej krajine medziročne mierne klesli – o 0,2 percenta. Tento trend v krajine trvá už dlhšie. Najmenší nárast cien bol vo Fínsku (0,8 %) a Spojenom kráľovstve (1,4 %).

Na Slovensku ceny nehnuteľností medziročne stúpli o 8,3 percenta, teda takmer dvojnásobným tempom, ako bol priemer EÚ a eurozóny. Zároveň sa zrýchlilo tempo rastu, oproti tomu, čo Eurostat uvádzal pri Slovensku v prvom kvartáli tohto roka (5,7 %). 

Nárast bol badateľný aj pri porovnaní kvartálov – medzi druhým a prvým štvťrokom ceny stúpli na Slovensku o 3,7 percenta. V prvom kvartáli tohto roka bol oproti poslednému kvartálu vlaňajška nárast nižší – 1,9 percenta.

Na porovnanie v Česku bol rast cien nehnuteľností podobný ako u nás. Medziročné zvýšenie bolo na úrovni 8,7 percenta. 

Slovenské rekordy

Rekordné ceny nehnuteľností odzrkadľuje aj situácia na najväčšom bratislavskom trhu, kde sú ceny bytov najvyššie od vzniku Slovenskej republiky.

Ekonomike sa dlho darilo a cenovky bratislavských bytov nabrali astronomické rozmery. Aktuálne ceny bytov podľa údajov Národnej banky dosahujú svoje historické maximá v štyroch krajoch na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa