Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie vzrástli počas druhého štvrťroka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 16,6 percenta, čo bolo najviac v histórii zisťovania od roku 2010. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne aj predali, tak naďalej zvyšovali dynamiku rastu. Oproti prvému štvrťroku vzrástli realizačné ceny nehnuteľností o 5,5 percenta, informoval v stredu Štatistický úrad SR.

Rekordný medziročný rast

Aktuálny vývoj bol dôsledkom najmä rekordného štvrtinového medziročného rastu realizačných cien nových nehnuteľností. Ich rast prekročil úroveň 20 percent prvýkrát. Existujúcim nehnuteľnostiam stúpli ceny miernejšie, a to v priemere o necelých 13 percent.

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 (bázický index) o 81,5 percenta. Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte boli vyššie až o 91 percent. Nové nehnuteľnosti v priebehu 11 rokov zvýšili predajné ceny o 63 percent.

Niekde novostavby, inde existujúce nehnuteľnosti

Medziročné zvýšenie cien všetkých nehnuteľností bez rozdielu veku sa prejavilo vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska, situácia sa však významne líšila. Najvýraznejšie, v priemere za celý trh o viac než 20 percent, stúpli realizačné ceny v troch okrajoch, a to v Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji. Ceny ťahali nahor najmä dynamicky rastúce ceny novostavieb, len v Košickom kraji to však bolo naopak, staršie/existujúce nehnuteľnosti sa tu predávali drahšie o viac ako 28 percent, novostavbám sa ceny medziročne zvýšili o necelých 16 percent.

Naopak, len minimálne za rok stúpli ceny nehnuteľností v Nitrianskom kraji, a to o menej ako tri percentá, a v Žilinskom kraji o necelých desať percent.

Na väčšine územia SR sa však počas 2. štvrťroka prudšie zvyšovali najmä ceny novostavieb. V Banskobystrickom kraji to bolo až o takmer 42 percent a vysoké rasty boli aj v Prešovskom kraji s nárastom 26 percent a tradične v Bratislavskom kraji o 24,9 percenta.

V troch krajoch sa prejavil opačný trend ako na celoslovenskej úrovni, rast cien ťahali najmä prudšie rasty pri starších nehnuteľnostiach ako pri novostavbách. Okrem Košického kraja to platilo tiež v Žilinskom a Trenčianskom kraji, v ktorých medziročný rast cien starších nehnuteľností na bývanie mal približne trojnásobne vyššie tempo ako rast cien novostavieb.

Ďalšie dôležité správy

Bývanie na Slovensku lacnejšie tak ľahko nebude.
Neprehliadnite

Realitná bublina v Európe tak skoro nepraskne, bývanie nezlacnie. Na Slovensku už vôbec nie