Ceny nehnuteľností určených na bývanie si udržali vyššiu dynamiku rastu aj v poslednom kvartáli minulého roka, medziročne vzrástli o 7,3 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Štatistici podotkli, že rast cien bol síce najnižší spomedzi jednotlivých štvrťrokov, stále však relatívne vysoký vzhľadom na dosahy a vplyvy pandémie ochorenia Covid-19 na spoločnosť.

„Výraznejší rast sa počas 4. štvrťroka 2020 prejavil najmä pri cenách existujúcich nehnuteľností, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka (so 4. štvrťrokom 2019), boli ceny vyššie o 7,8 percenta," spresnili štatistici.

Sklad potravín
Neprehliadnite

Rekord sa nekoná. Objem investícií do nehnuteľností sa medziročne prepadol skoro o štvrtinu

Ceny nových nehnuteľností medziročne vzrástli o 6,6 percenta. „Viditeľnejšie zníženie tempa rastu cien teda v priebehu celého minulého roku nastalo najmä pri existujúcich nehnuteľnostiach, ktoré v prvej polovici roka vykazovali rekordnú výšku rastu. Začiatkom roka to bolo vyše 15 percent a v mesiacoch apríl až jún o vyše 10 percent," porovnal úrad.

V medzikvartálnom porovnaní sa ceny voči koncu leta a začiatku jesene (voči 3. štvrťroku 2020) zvýšili o 1,1 percenta. Výraznejší rast sa prejavil pri cenách existujúcich nehnuteľností, kde rast voči letným mesiacom dosiahol 3,2 percenta, pri nových nehnuteľnostiach ceny klesli o 1,3 percenta.