Predajné ceny bytov, ale najmä rodinných domov v Česku zaznamenali v 3. kvartáli výrazný rast. Poukázali na to údaje z realitného trhu. Podľa odborníkov sa však už ceny približujú k hraniciam finančných možností záujemcov, a to najmä v Prahe. Očakáva sa, že zdražovanie hypoték dotlačí mnohých ľudí k presunutiu pozornosti na nájomné bývanie. Priemerné nájmy už zastavili pokles a medziročne mierne vzrástli.

V Prahe je bývanie enormne drahé

V Prahe sa podľa servera novinky.cz predáva priemerný byt za takmer 113 000 korún ( približne 4 403 eur) za štvorcový meter, avšak trh už evidentne narazil na svoj strop a dopyt v českej metropole slabne v prospech iných regiónov. Ceny rastú aj v prípade rodinných domov. V Prahe sa cena týchto nehnuteľností zvýšila v 3. kvartáli na 106 500 korún za štvorcový meter a dopyt medziročne vzrástol o 6 percent. Nový rekord dosiahlo v cenách bytov Brno, kde sa byty predávali v priemere za viac než 80 000 korún (vyše 3 100 eur) za štvorcový meter, čiže toľko čo v Prahe na začiatku roka 2019.

Ceny bytov sú vysoké aj inde

Byty v stredočeských mestách sa prvýkrát dostali nad 70 000 korún za štvorcový meter, čo predstavuje medziročný rast o 21,2 percenta. Dôvodom je najmä vysoký dopyt domácností, ktoré chcú opustiť Prahu a vymeniť dlhší dojazdový čas za nižšiu cenu nehnuteľnosti. To platí aj pre rodinné domy ďalej od mesta, ktoré majú ešte stále priaznivú cenovú hladinu. Tie sa momentálne v Stredočeskom kraji predávajú za 60 000 korún na štvorcový meter.

Nájmy zdraželi dvojnásobne

K výraznej zmene došlo v oblasti nájmov, pri ktorých sa dopyt zvýšil v 3. kvartáli na dvojnásobok. Ceny nájmov prestali klesať a zaznamenali mierny rast. V Prahe sa nájmy ustálili na 272 Kč  (približne 10,6 eura) za prenajatý štvorcový meter, čo oproti predchádzajúcemu kvartálu predstavuje rast o tri percentá. V Brne sa zvýšili o štyri percentá.Podľa šéfa serveru Bezrealitky.cz Henryka Meyera sa koniec roka bude vyznačovať rýchlo rastúcou cenou nájmov v Prahe a Brne. Ceny nájomného bývania budú nahor hnať nielen menej dostupné hypotéky, ale aj inflácia a rastúce ceny energií.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Vysoké ceny bytov ešte stále korigujú výhodné hypotéky