Naprieč realitnými trhmi vo svete sa šíria správy o pomalom raste. Po tohtotýždňovej informácii o zvyšovaní cien domov vo Veľkej Británii zverejnili svoje čísla aj Spojené štáty americké. Bývanie za oceánom v druhom štvrťroku zdraželo o 1,7 percenta v porovnaní s úvodnými troma mesiacmi tohto roka. Aj keď medziročne ide stále o pokles, môže to značiť upokojenie realitného trhu, píše agentúra Bloomberg.
Rast v druhom štvrťroku je prvý po troch rokoch poklesu cien. Zároveň je to prvýkrát, čo bývanie stúpalo naprieč celou krajinou, vo všetkých regiónoch. V porovnaní s minulým rokom síce ide o 6,7-percentný pokles, no prvé tri mesiace znamenali v kontraste s vlaňajškom až 8,5-percentný prepad. Medzištvrťročne vtedy ceny klesli o 1,5 %.
O číslach informovala hypotekárna banka Freddie Mac, odvolávajúc sa na transakcie uskutočnené cez ňu. Dopyt sa na americký trh vracia po troch rokoch prepadov a rekordného predaja zabavených nehnuteľností. Už po šiesty mesiac rástol počet kontraktov na domy existujúcich vlastníkov, záujem tak rozbieha najmä sekundárny trh.
Stúpalo aj množstvo podpísaných kúpnych zmlúv (alebo tých tesne pred uzatvorením) a to o 3,2 % po predchádzajúcom raste v júni (vtedy o 3,6 %). Zvýšenie cien bývania podľa viceprezidenta Freddie Mac kopíruje aj ďalšie ukazovatele na rezidenčnom trhu. Hodnoty podľa hypotekárnej banky ostávajú vo väčšine krajín na úrovni roku 2004.
Okrem amerického trhu bol jedným z najviac postihnutých aj britský. Tu sa ceny medzimesačne zvyšujú už štvrtý mesiac po sebe, rast v auguste bol najvyšší po dva a pol roku. Optimizmus na ostrovoch a v Amerike môže naznačovať pomalé zviechanie sa realitných trhov vo viacerých krajinách.
Foto na titulke – Flickr