Priemerná cena bývania na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka vystúpila na rekord. Tempo medziročného rastu cien bytov a domov bolo najvyššie za posledných 12 rokov. Za celý minulý rok sa ceny bývania na Slovensku zvýšili dvojciferným tempom, respektíve najrýchlejšie od roku 2008. Vyplýva to z dnešných údajov NBS. Pandémia Covid-19 realitný trh v krajine výraznejšie neovplyvnila.

Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch vo štvrtom štvrťroku dosiahla 1 853 eur. Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka sa zvýšila o 16 percent. V priemere za celý rok bývanie zdraželo o 11,9 percenta, dopyt podporili tiež nízke úrokové sadzby z pôžičiek.

Rast cien nehnuteľností podľa analytikov NBS ovplyvňuje tiež ich nižšia ponuka. Očakávané zhoršenie vývoja na trhu práce, ktorý už poznamenala pandémie, a tiež predpokladaný pomalší rast miezd potom zhoršujú dostupnosť bývania.

Slnečnice - výstavba
Neprehliadnite

Najväčší rezidenčný developer výrazne rozšíri tento rok ponuku bratislavských bytov

Bývanie na Slovensku zdraželo v čase prepadu ekonomiky v súvislosti s pandémiou. Podľa ekonómov centrálnej banky s výnimkou niekoľkých týždňov počas prvej uzávery vlani na jar nebol realitný trh v krajine zásadne ovplyvnený. Pravdepodobnosť poklesu cien bývania v blízkej budúcnosti analytici označili za veľmi nízku. Upozornili tiež, že zo všetkých krajín EÚ má Slovensko najvyšší priemerný počet osôb na jednu domácnosť a že zatiaľ nemožno počítať s nasýtením dopytu po bývaní.

V cenách bytov a domov pretrvávajú značné regionálne rozdiely. S odstupom najdrahšie sú byty a domy v Bratislave a okolí, kde je v krajine aj najvyššiu životnú úroveň.

Aj v Českej republike bývania zdražuje. Podľa údajov spoločnosti bezrealitky predajné ceny starších bytov v Česku v poslednom štvrťroku vlaňajška medziročne vzrástli v priemere o 13 percent.