Superbond je určený domácnostiam a jeho účelom je odčerpať peniaze, ktoré by ďalej zaplavovali trh s nehnuteľnosťami.

Od začiatku predaja vlani v júni už si ľudia kúpili dlhopisy v prepočte za 10,5 miliardy dolárov.

Efekt superbondu

„MAP + má na trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami veľký vplyv,“ hovorí analytik Károly Benedikt z realitnej spoločnosti Duna House, jednej z najväčších v Maďarsku.

„Pred MAP + tu k investíciám do nehnuteľností neexistovala žiadna alternatíva,“ dodáva.

Problém silného rastu cien nehnuteľností sa v Maďarsku týka najmä Budapešti. Podľa spoločnosti Knight Frank, ktorá tieto trendy sleduje, aktuálne ceny rezidenčných nehnuteľností nerastú nikde na svete rýchlejšie ako práve v hlavnom meste Maďarska.

Efekt superbondu na seba nedal dlho čakať. V treťom štvrťroku minulého roka, kedy mohli Maďari do MAP + investovať prvýkrát, klesol medziročne objem transakcií s nehnuteľnosťami o 56 percent. Index cien bývania zaznamenal v Maďarsku prvý štvrťročný pokles od rovnakého obdobia roku 2015.

Časť ľudí ochladenie na trhu realít víta. Ceny maďarských nehnuteľností sa v uplynulých štyroch rokoch totiž zvýšili o 60 percent, najviac v celej Európskej únii.

Ako bublinu popísal situáciu na trhu maďarský minister financií Mihály Varga, zatiaľ čo guvernér centrálnej banky György Matolcsy vyzval k prehodnoteniu štátnej politiky bývania, ktorá je podľa neho neúspešná.

V okolí sú ceny vyššie

Podľa K. Benedikta z Duna House nemá ale na ochladení trhu zásluhu len superbond. Analytik upozorňuje na slabšie čerpanie štátnych dotácií, než s akým sa počítalo, a na tento rok predpovedá stagnáciu trhu.

Je tu ale aj veľa dôvodov na to, aby ceny realít začali znovu rásť. Priemerné mzdy vlani vzrástli už tretí rok o viac ako desať percent a vláda zvažuje ďalšie opatrenia, ako pomôcť rodinám s obstaraním bývania.

V blízkej Českej republike a v Poľsku sú ceny ešte vyššie, čo naznačuje, že priestor k ďalšiemu rastu v Maďarsku stále existuje.