Záujem o kúpu bytu v Bratislave sa spája väčšinu so strednou vrstvou s hypotekárnym úverom či rodinami, ktoré potrebujú perspektívne riešiť svoje bývanie. Iné možnosti majú klienti, ktorí si môžu dovoliť byty v prémiových projektoch od pol milióna eur.

Svoje potreby si kúpou či prenájmom riešia zasa klienti z nižšej a strednej vrstvy v bytoch v lacnejších lokalitách v podstate z celého Slovenska. Popri nich pracujúci z Ukrajiny alebo zo Srbska, ak nechcú bývať priamo v robotníckych ubytovniach alebo v prenajatých izbách v internátoch.

Sú medzi nimi rodiny, ekonomicky aktívna generácia, seniori, rozvedení ľudia či matky-samoživiteľky. Práve im chýba prijateľné nájomné bývanie zo strany mesta alebo zamestnávateľa. Pre mnohých z nich sú takéto byty štartovacie, kde zostávajú, kým si kúpia lepší byt, postavia dom mimo Bratislavy alebo sa presťahujú naspäť domov.

Ide o Stavbársku ulici s budovu známou ako Pentagon so stovkami dvojgarzóniek, prerobené ubytovne na byty na Rybničnej ulici vo Vajnoroch či bývanie vo Vlčom Hrdle pri rafinérii Slovnaft v Ružinove, aj na Ulici Ivana Bukovčana v Devínskej Novej Vsi.

Výrazný rast cien neobišiel ani tieto nehnuteľnosti. Výmenou obyvateľov a rekonštrukciami bytov, vchodov a domov sa však úroveň bývania aj v takýchto lokalitách postupne mení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa