V súčasnosti sa predáva veľa bytov v developerskych projektoch ešte počas výstavby. Byt ešte nie je dokončený a nie je ani zapísaný v katastri. Prevažuje financovanie prostredníctvom hypotekárneho úveru. Ešte pred rezerváciou bytu odporúčame preveriť,  aké konkrétne ceny bytov akceptujú jednotlivé hypotekárne banky.   

Ak byt ešte nestojí, nie je skolaudovaný a nie je zapísaný na liste vlastníctva, hodnota „budúceho bytu" sa nepreukazuje banke znaleckým posudkom. Banky si v takýchto prípadoch robia svoje interné ocenenia. 

Zaujímavosťou je, že hypotéku na byt v konkrétnom developerskom projekte je možné vybaviť iba vo vybraných bankách, ktoré projekt poznajú a majú k nemu podklady. Ak by mala byť predmetom založenia iná skolaudovaná nehnuteľnosť, hypotéku poskytne akákoľvek banka.

Pri ručení kupovaným bytom si treba dať pozor na to, že kúpna cena nie je vždy rovnaká ako ocenenie tohto bytu bankou. V niektorých prípadoch sa môže stať, že bankou stanovená hodnota je nižšia ako oficiálna kúpna cena bytu.  

Môže sa tak stať z rôznych dôvodov. Napríklad developer zvýšil ceny od začiatku predaja a banka má v svojich cenníkoch ešte pôvodné ceny. Alebo byt má aj loggiu, ale tú niektoré banky do ceny nezapočítavajú.

V poslednom čase, keď sa banky snažia poskytovať najmä 80- percentné financovanie, rozdiel v ocenení bankou nemusí byť zanedbateľný. 

Príklad:  Ak je napríklad kúpna cena 120 000 eur a banka akceptuje hodnotu bytu vo výške 110 000 eur, klient získa 80-percentné financovanie vo výške 88 000 eur, oproti plánovaným požadovaným 96 000 eurám. 

Klientovi v takomto prípade chýba 8 000 eur, ktoré môže napríklad získať z iných úverových zdrojov. Ale takisto mu banka môže poskytnúť celých  96 000 eur, čo bude považovať už za 90-percentné  financovanie, pričom  zároveň zvýši úrokovú sadzbu. 

Ak by v takomto prípade chcel klient financovať 100% kúpnej ceny, musel by skombinovať 100% hypotéku so spotrebným úverom alebo iným typom úveru.

Na ceny bytov v novostavbách hľadia hypobanky rôzne