V polovici roku 2023 ceny bytov ďalej klesali, dostali sa na úroveň spred dvoch rokov. Pokles edvidovali nielen medzikvartálne, ale aj medziročne, v niektorých mestách až o 15 percent. Zaznamenali to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

„Trend poklesu cien bytov je citeľný aj napriek tomu, že na trhu je v ponuke stále pomerne dosť novostavieb, a to najmä v Bratislave. Na druhej strane, je medzikvartálny pokles cien oproti marcu takmer o polovicu menší, čo naznačuje postupnú stabilizáciu," uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Po druhom štvrťroku je zjavný pokles cien slovenských bytov vo všetkých segmentoch aj v medziročnom porovnaní. Pri menších bytoch dosiahol dvojcifernú hodnotu vo viac ako polovici slovenských regiónov a mestských častí. Jedinou výnimkou podľa portálu je okres Bratislava IV s kvartálnym nárastom päť percent a medziročným poklesom len 2,58 percenta. Priemerná cena dvojizbových bytov išla za rok nadol najvýraznejšie v Prešove (o 22,6 percenta), vo všetkých častiach Košíc (o 14,1 percenta až 17,61 percenta), v Bratislave II (o 14,61 percenta) a v Trenčíne (o 14,6 percenta).

V druhom štvrťroku sa pokles cien dotkol aj segmentu trojizbových bytov. Okrem centra Bratislavy, kde sú ceny väčších bytov medziročne stále vyššie o 14 percent, sa ceny znižovali na celom Slovensku. Najviac klesli ceny za rok v Prešove (o 16,77 percenta), Trenčíne (o 15,79 percenta), v košických častiach mimo centra (o 10,22 percenta až 14,06 percenta) a v Trnave (o 13,07 percenta).

„Segment trojizbových bytov zareagoval na túto krízovú situáciu ako posledný. Ešte v marci sme v dynamických slovenských regiónoch zaznamenali rast cien, no v stagnujúcej ekonomickej situácii na Slovensku i v Európe zvolili pravdepodobne aj potenciálni klienti so silnejším zázemím opatrnú pozíciu," dodal Pružinský.

Ďalšie dôležité správy

Bytový dom Barbora a Merťuky
Neprehliadnite

Staršie byty ešte môžu zlacnieť, trh však nie je v kríze ako naposledy, tvrdia developeri