Európsky štatistický úrad prvýkrát zverejnil porovnanie cien nehnuteľností na bývanie v Európskej únii. Údaje za tretí štvrťrok minulého roka ukázali, že pokles cien domov a bytov je výraznejší v rámci skupiny krajín platiacich eurom. Zlacnenie tu medziročne dosiahlo 2,5 percenta, kým za celú úniu 1,9 percenta. Znehodnocovanie nehnuteľností sa pritom od predvlaňajšej jari stále zrýchľovalo.

Kým v Írsku sa už prepad cien začal spomaľovať zo 16,6 percenta na konci roku 2011 na aktuálnych 9,6 percenta, v Španielsku je trend opačný. V treťom štvrťroku sa ceny v krajine zápasiacej s následkami prasknutia realitnej bubliny znížili medziročne o 15,2 percenta. Tretí najvýraznejší pokles zaznamenala jedna z krajín zdravého jadra menovej únie Holandsko (8,7 percenta).

Spomedzi krajín, ktoré nepoužívajú spoločnú menu, bojuje s najväčším prepadom cien Rumunsko. Aj to má však najvyššie straty z konca roku 2011 (17,1 %) už za sebou a cenovky sa prepísali nadol o necelých šesť percent.

Silný rast naopak zažívajú Estónsko (8,4 %) a Luxembursko (7,1 %). Mierny nárast si pripísali ešte ďalšie tri krajiny eurozóny a tri krajiny EÚ mimo nej. Eurostatu však v analýze chýbali údaje od ťahúňov Nemecka, Rakúska a Poľska aj od problémových Grécka, Cypru a Maďarska.

Ceny bytov v eurozóne klesajú rýchlejšie

Zdroj: Flickr

Na Slovensku sa podľa Eurostatu ceny v období od vlaňajšieho júla do septembra oproti predchádzajúcemu kvartálu zdvihli o necelé percento. Za rok však ešte stratili 1,8 percenta.

Rovnaký trend ukázali aj štatistiky Národnej banky Slovenska, ktorá však vykázala 1,1-percentný medzikvartálny nárast a tým pádom aj nižší 0,6-percentný medziročný pokles. Priemerná cena za štvorcový meter nehnuteľností na bývanie dosiahla podľa NBS 1 240 eur. Centrálna banka zostavuje údaje na základe databázy Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, ktorá odráža časť skutočne zrealizovaných transakcií.

Eurostat si berie údaje od národných štatistických úradov a zostavuje na ich základe Index cien domov (HPI) za eurozónu a celú Európsku úniu. Porovnáva ceny všetkých typov nehnuteľností určených na bývanie, nových aj starých.

„Vývoj cien bývania je dôležitý pre hospodársku aj menovú politiku, najmä na sledovanie makroekonomických nerovnováh a rizika, ktorému je vystavený finančný sektor. Je dôležitý aj pre domácnosti, keďže meria zmeny v cenách najdôležitejšej zložky ich výdavkov a majetku,“ vysvetlil Eurostat v analýze.

Ilustračné foto - Flickr