Po nárastoch, prepadoch a upokojení sa zdá, že slovenský rezidenčný trh zažíva ďalšie výkyvy. Ceny bytov sa v záverečnom kvartáli minulého roka správali odlišne podľa regiónov. Niekde ďalej padali rýchlo nadol, inde nastal už len mierny pohyb. Košice dokonca rástli. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska (NBS).
Priemerná cena obytného štvorcového metra vo štvrtom kvartáli vlaňajška podliezla hodnotu 1 300 eur. Za celý rok 2009 sa byty v priemere ponúkali za 1 344 eur/m2, čo je od vstupu do Európskej únie po prvýkrát medziročný pokles. Oproti roku 2008 ceny padli o jedenásť percent.
V medziročnom porovnaní sa znižovali vo všetkých regiónoch, najrýchlejšie v Košiciach. Až o devätnásť percent na priemernú hodnotu 922 eur/m2. Po najväčšom poklese začiatkom roka však ceny bytov už výraznejší prepad nezaznamenali, v poslednom kvartáli dokonca medzištvrťročne mierne rástli.
Druhý najväčší pokles v porovnaní s hojným rokom 2008 zaznamenali v Prešove. Ceny šli o 14 percent nadol, v súčasnosti sa pohybujú vo výške 899 eur za štvorec. V meste sa až na jednu výnimku zastavili akékoľvek väčšie developerské investície.
Pri 11-percentnom poklese zažíva Bratislava tretí najväčší medziročný pokles cien v slovenskom porovnaní. Za vlaňajšok sa staré i nové byty v metropole ponúkali v priemernej hodnote 1 749 eur/m2. Rok predtým boli tesne pod hranicou dvetisíc eur. Ceny bytov v hlavnom meste sa počas posledných troch kvartálov už takmer nehýbali.
Ďalšie poklesy zaznamenal Trenčín i Žilina, v oboch prípadoch ide približne o 9-percentné zníženie. Trenčianske byty sa ponúkajú za 759 eur/m2, na Považí stoja v priemere 864 eur. V mestách sa skôr dopredávajú už dokončené nové byty, ďalšie projekty majú zatiaľ stopku.
Podobne je na tom aj Trnavský a Banskobystrický kraj, kde bol medziročný pokles na úrovni siedmich percent. Štvorec v Trnave sa vlani v priemere ponúkal za 937 eur, na strednom Slovensku to bolo 789 eur.
Najlacnejšie byty aj s najmenším medziročným poklesom sú v Nitre. Priemerný štvorcový meter sa ponúka za 709 eur. Pod tlakom nízkych cien sa v meste pozastavila nová výstavba alebo ju developeri rozdelili na viacero menších etáp. V porovnaní so štartom boomu v roku 2006 ceny vyskočili o približne 80 percent.
Štatistiky centrálnej banky potvrdili trend minulého roka o poklese cien. Celoslovenské štatistiky však potiahli najmä staré byty, nové výraznejšie nezlacňovali. Tam môžu zľavy prísť až vtedy, keď sa developerské spoločnosti dostanú do väčších problémov a k radikálnym krokom sa odhodlajú aj úverujúce banky.
Pokles cien a následné oživenie predaja vidno aj z krajín najviac postihnutých poklesom, ako je Veľká Británia, či Spojené štáty americké. Na Slovensku sa dopyt zatiaľ výraznejšie neobnovil, hoci predaj starých bytov sa výrazne oživoval počas celého roka.
Prečítajte si aj komentár analytikov z UniCreditu.
Foto na titulke – Flickr