Zvýšenie platieb za energie sa prejavilo aj na raste cien za prenájom. Zatiaľ však väčšinou iba pri malometrážnych bytoch. To aspoň tvrdia realitní makléri v Bratislave a ostatných väčších mestách na Slovensku.

O prenájom jedno- a dvojizbových bytov je totiž najväčší záujem. Najmä v Bratislave platí, že bytov je dosť a záujemca si môže vyberať prenájom podľa ceny, lokality a ostatných pre neho dôležitých faktorov.

Trh s prenájmom bytov je v súčasnosti stabilizovaný. Ceny sú približne na rovnakej úrovni ako pred rokom a v najbližšom čase by nemali výrazne stúpať ani klesať. Za prenajaté byty sa stále platí nemalá suma.

„Ceny bytov na prenájom sú najmä v Bratislave relatívne vysoké. Je to dôsledok vysokých investícií, ktoré majiteľ vložil,“ myslí si riaditeľ pre obchod a investície spoločnosti Tatra real, a.s., Bratislava Ľuboš Valach.

Pretlak na trhu

Ceny bytov na prenájom sú najmä v Bratislave relatívne vysoké. Je to dôsledok vysokých investícií, ktoré majiteľ vložil, hovorí riaditeľ pre obchod a investície spoločnosti Tatra real Ľuboš Valach. Od vlani sa aj na Slovensku výraznejšie presadzuje celosvetový trend investovania do nehnuteľností. Podpísali sa pod to výkyvy na svetových akciových trhoch, znižovanie úrokov na hypotéky a na aj vlaňajší pád nebankových subjektov a s tým spojená opatrnosť investorov.

Byty teda kupujú aj ľudia, ktorí nepotrebujú riešiť svoju bytovú situáciu, ale využívajú ich na investovanie úspor. Návratnosť vložených prostriedkov si chcú zabezpečiť tým, že byt prenajmú.

No keďže je najmä v hlavnom meste pretlak ponuky, nie vždy za byt dostanú toľko, koľko si pôvodne predstavovali. Týka sa to najmä drahších bytov.

„Kým pred rokom-dvoma sme bez problémov prenajali trojizbový luxusný byt v novostavbe v centre za osemsto eur [32,5 tisíca Sk], dnes je majiteľ rád, ak zaň dostane 25-tisíc korún,“ tvrdí Dagmar Lešková z bratislavskej realitnej kancelárie Bytoč. Aj zahraniční klienti, ktorí si najčastejšie prenajímajú takéto byty, si totiž môžu vybrať z viacerých ponúk.

Centrum boduje všade

Drahšie byty sa prenajímajú ťažšie ako byty stredného či nižšieho štandardu. Preto najmä v týchto prípadoch siahajú majitelia po službách realitných kancelárií. Využívajú prevažne veľké realitky zvučnejšieho mena, ktoré pôsobia na trhu dlhší čas.

Pri prenájmoch platí jednoduché pravidlo – čím lukratívnejšia lokalita, tým drahší byt. Cenené sú najmä byty v centre mesta. A to platí rovnako pre Bratislavu, ako aj Trnavu, Banskú Bystricu či Košice.

Byty v centre sa nezriedka prenajímajú za dvoj- či trojnásobok ceny bytu rovnakej kvality v niektorej z okrajových častí. Klienti sú ochotní priplatiť za luxus bývať v strede mesta aj napriek problémom s parkovaním či absencii výťahov v niektorých starších bytových domov.

Cena za prenájom bytov v centre Bratislavy je v súčasnosti len o málo nižšia ako vo Viedni či v Prahe. Centrá sú atraktívne najmä pre cudzincov – diplomatov či manažérov zahraničných firiem, ktoré majú na Slovensku filiálky.

Výnimkou je azda iba Nitra. „Nitra má asi najmenšiu pešiu zónu na Slovensku, bytov na prenájom je v tejto lokalite málo,“ vysvetľuje majiteľ nitrianskej realitky Dolcan Jozef Dolan. Preto bonitní klienti preferujú v tomto meste iné lokality, napríklad Zobor či Čermáň.

Bratislava a Košice sú najdrahšie

Drvivú väčšinu záujemcov o prenájom tvoria ľudia, ktorí zháňajú bývanie za prijateľnejšiu cenu. „Trh stojí práve na takýchto nájomníkoch, ktorí potrebujú bývať a zaujíma ich najmä cena,“ hovorí Ľ. Valach.

Nezanedbateľnou skupinou zákazníkov sú aj vysokoškolskí študenti. Najmä v mestách s univerzitami sú práve oni častými zákazníkmi realitných kancelárií. Hlavným kritériom je pre nich pomer ceny a veľkosti bytu, pričom im až tak nezáleží na lokalite.

Čo je dôležité pri prenajímaní bytu

▪ Overiť si pri využívaní služieb realitnej kancelárie jej činnosť v obchodnom registri či internete. Informácie o svojich členov poskytuje aj Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska.

▪ Ak je sprostredkovateľom živnostník, mal by sa preukázať živnostenským oprávnením a preukazom totožnosti. Klient by mal trvať na tom, aby za každú zaplatenú službu dostal potvrdenie o prevzatí peňazí.

▪ Vyžiadať si od majiteľa bytu fotokópiu vlastníckeho listu, a ak je to možné, priložiť ju ako prílohu k zmluve.

▪ Pozorne si preštudovať podpisovanú zmluvu. Presvedčiť sa, čo je zahrnuté v cene nájmu. Nájomca by mal trvať na tom, aby opravy príslušenstva bytu znášal majiteľ, ak škoda nevznikla jeho pričinením.

▪ Dohodnúť sa na podmienkach výpovede.

Vďaka lacným hypotékam je v súčasnosti výhodnejšie kúpiť vlastný byt a splácať pôžičku, ako si dlhodobo platiť prenajatý byt. Ďalšou využívanou alternatívou je kúpa nového, ešte nedokončeného bytu a preklenutie doby čakania na užívanie prenájmom. Vtedy však prenajímatelia uprednostňujú zvyčajne lacnejšie bývanie.

Medzi najvyhľadávanejšie bratislavské lokality patrí Ružinov. Jednoizbový byt sa tu dá zohnať od deväťtisíc korún mesačne, za dvojizbový sa platí mesačne zvyčajne 13-tisíc korún.

Menej atraktívnymi sídliskami sú Petržalka či Dolné hony, ale aj tu je jednoizbový byt pod osemtisíc korún mesačne skôr výnimkou. Väčšie troj- štvorizbové byty sa dajú v menej atraktívnych lokalitách prenajať už od 13-tisíc korún mesačne. Za toľko sa dá bývať aj v mestách v okolí metropoly – Senci, Pezinku či Modre.

Druhým najdrahším mestom na bývanie v prenájme sú Košice. Vplyv na vývoj trhu mal aj vstup americkej spoločnosti U.S. Steel do VSŽ, čo zvýšilo atraktivitu regiónu. Okamžitým efektom po príchode amerických manažérov bol rast cien najmä luxusných bytových priestorov. Na niektorom zo sídlisk však si je možné prenajať trojizbový byt už od osemtisíc korún za mesiac.

Ostatné mená za polovicu

V ostatných veľkých slovenských mestách sú ceny oproti Bratislave takmer polovičné. Manažér trnavskej realitnej kancelárie Rexim Ján Horan však cíti, že bytov na prenájom je v Trnave nedostatok.

„Trnava je v tomto oproti ostatným slovenským mestám špecifická, bytov na prenájom je tu málo,“ tvrdí. Dopyt je veľký, veď v Trnave sú tri univerzity. Najväčší záujem je už tradične o malometrážne byty, ktorých prenájom sa pohybuje v cenovom rozpätí od päťtisíc do osemtisíc korún mesačne. Víťazstvo slovenského Ríma v boji o novú továreň Peugeotu by tieto ceny malo vytlačiť mierne nahor.

Ani v Banskej Bystrici nie je ponuka bytov na prenájom v súčasnosti široká. Maklérka realitnej kancelárie ISA Adriana Oravcová to pripisuje ročnému obdobiu: „Najzaujímavejšie je to na jeseň, keď sa začína škola. Vtedy byty zháňajú študenti, ktorí nedostali internát.“

Províziu má platiť klient

Príčinou, prečo sa realitným kanceláriám zdá bytov na prenájom na vidieku málo, však môže byť aj to, že mimo Bratislavy majitelia bytov využívajú realitné kancelárie zriedkavejšie. Koľko percent prenajatých bytov klienti zoženú cez realitky, sa však odhadnúť nedá.

„Seriózna štatistika neexistuje,“ priznáva Ľ. Valach. Podľa viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ľubomíra Kardoša je to spôsobené aj istou nedôverou voči realitným kanceláriám.

„Niektoré berú províziu od oboch strán – nájomcu aj prenajímateľa,“ konštatuje. V zahraničí to nie je bežné a aj členovia asociácie požadujú za svoje služby províziu len od svojho klienta, teda toho, kto si u nich službu objedná.

FOTO – Miro Nôta