Menšie i väčšie okresné mestá na Slovensku si taktiež prežili svoj realitný boom. Nebol taký veľký, ani ceny neboli také nafúknuté ako v metropole, no vyrástlo viacero novostavieb. Zväčša menších, za ktorými stáli miestne developerské spoločnosti poznajúce miestny trh a svojich kupujúcich. Viac než kdekoľvek inde platí, že projekt už musí stáť a kupujúci sú nedôveryhodnejší. Na druhej strane môžu byť aj menej opatrní, nakoľko sú menej skúsení.
Minisídlisko
V Trnave ešte v roku 2008 vyrástla najvyššia novostavba, na ktorú nás developer sám zavolal pozrieť. Veľké plus. Projekt Cassalle od firmy KP Development (slovenský a španielsky kapitál v pozadí) pomenovaný podľa susedného rovnomenného obchodného centra, vo svojom okolí nevyčnieva. Štrnásťpodlažná bytovka ležiaca uprostred polyfunkčnej budovy plnej obchodov jednoduchou architektúrou i fasádou akoby splýva s okolím. Po tom, čo je veľká časť okolitých panelákov už zrekonštruovaná, z diaľky celok vytvára príjemné minisídlisko.
Rande s realitou
Práve čítate - Cassalle v Trnave: voľba rozumu (pohľad redakcie)
Prepnite na - Krásna samica z Cassalle (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Cassalle
Pri bližšom pohľade sa však dojem z urbanizmu mení. Vchod do komplexu vedie rozbitou cestou pomedzi ošarpanú fasádu starého obchodného centra a nevábne pôsobiace garáže. Pre obyvateľov zase môže byť plus, že samotný projekt je oplotený a prístupný z dvoch strán. Pre autá je pripravená elektronická brána, pre peších aj vchod zo strany Mozartovej ulice. Navyše je veľká časť susediaceho nákupného strediska už zrekonštruovaná a možno predpokladať, že sa toho dočká aj zvyšok.
Nevábne pôsobia detaily ako je opustená stavebná unimobunka na pár parkovacích miestach, minimum zelene a fasáda obrastená pavučinou. Tu vidno fakt, že projekt už stojí štyri roky a žiada sa väčšie úsilie správcu a obyvateľov o zveľadenie okolia. Do tohto už developer nemá ako a prečo vstupovať. Žiaľ ukazuje to častý vzťah majiteľov bytov k svojmu prostrediu, kde stačí pár maličkostí a dojem bude výrazne odlišný.
Ťažký výber
Cassalle má pri hodnotení tú nevýhodu, že z celkovo 54 bytov je dnes voľných už len necelých desať. V ponuke prirodzene ostali tie najťažšie predajné byty či už s nepodareným výhľadom, príliš veľkou dispozíciou alebo cenovkou. Pohľad do oficiálneho cenníka totiž odhaľuje, že väčšina ponúkaných dvoj- a trojizbových bytov bola dispozične riešená šikovne a bez väčších výhrad. Naopak, štvorizbové byty sú trochu nejasné, no všetko sa odvíja od konkrétnych preferencií.
Cenovka sa v čase vyvíjala smerom nadol, kolaudácia prebehla ešte koncom roka 2008. Ceny sa dnes pohybujú na úrovni okolo 1 100 – 1 200 eur/m2 vrátane DPH, čo predstavuje dobrú alternatívu k starším bytom v Trnave, či aj k novostavbám v Bratislave samozrejme s prípadným denným dochádzaním za prácou. Trojizbový byt s výmerou 75 m2, pivnicou, lodžiou a parkovacím miestom stojí podľa poschodia 88- až 96-tisíc eur.
Nižšia cena sa však odráža aj v prevedení jednotlivých bytov. Všetky sú dokončené v štandarde, to znamená podlahy, interiérové dvere a sanita. Na mnohých miestach vidno nie najvyšší štandard remeselného prevedenia, nie stopercentné sú nátery okolo kachličiek, dverí, rovinatosť niektorých stien a podobne. Byty si žiadajú ešte ďalšie zásahy. Viac o technických detailoch v pohľade odborníka.
Chce to viac nápadov
Akoby posmutnené z časov najhlbšej realitnej krízy ostávajú spoločné priestory, chodby, pivnice aj parkoviská. vidno, že Cassalle už je skolaudované niekoľko rokov a jeho obyvatelia si na postupné chátranie svojho okolia zvykli. Chcelo by to viac aktivity na spestrenie, negatívne hodnotíme najmä tmavosť všetkých chodieb a spoločných priestorov, kde s výnimkou schodiska preniká len minimum denného svetla.
Pivničné priestory žiaľ zodpovedajú štandardu doby výstavby v rokoch 2006 až 2008, kedy bolo potrebné stavať rýchlo a čo najlacnejšie. Výhodou pre obyvateľov je snáď len fakt, že drevené laty sú v cene bytu a nie je potrebné ich prikupovať samostatne. Naopak, plusom je jedno parkovacie státie na byt, čo môže značiť, že po výslednom mixe obyvateľov (niekto auto nemá, niekto má dve), tu nebude výraznejší problém s parkovaním. Len sa bude treba dohodnúť, nakoľko každý byt má presne vyznačené to svoje a jeho majiteľom je aj majiteľ bytu.
Výhľady z voľných bytov sú prijemné najmä smerom na zelené kopce, niekomu sa bude určite pozdávať aj pohľad na vežatú Trnavu. Inému bude prekážať blízkosť susedných panelákov, no aj s tým je spojené bývanie na sídlisku. Dva najvyššie položené trojizbové byty potom popri čudnej dispozícii ponúkajú rozľahlé terasy, skoro raz také veľké. Nebyť takej tesnej blízkosti susedných domov ideálne miesto na party.
Aj áno, aj nie
Cassalle je pre Rande s realitou rozporuplný projekt. Na jednej strane ponúka rozumné dispozičné riešenia a vďaka susediacemu obchodnému centru kompletnú občiansku vybavenosť. Samotnú lokalitu si už musí zvážiť každý kupujúci, vyhovovať bude určite najmä Trnavčanom z okolia tak, ako to pri podobných projektoch býva. Plusom je cena dobrá dokonca aj na miestne pomery. No klient tu musí viac zvažovať plusy a mínusy. Keď, tak pôjde o voľbu rozumu.
Rande s realitou
Práve čítate - Cassalle v Trnave: voľba rozumu (pohľad redakcie)
Prepnite na - Krásna samica z Cassalle (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Cassalle
Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.