Kanada, Austrália aj Nový Zéland. Všetko trhy, kde ceny nehnuteľností dosiahli rekordné výšky a začali padať. Ľudia sa tak po rokoch dostanú k lacnejšiemu bývaniu.

Ceny domov v Toronte klesali už piaty mesiac po sebe, čo je najdlhší pokles od roku 2017. Je to dôsledkom toho, že trh s nehnuteľnosťami sa prispôsobuje výrazne vyšším úrokovým sadzbám stanoveným kanadskou centrálnou bankou (Bank of Canada).

Podľa údajov, ktoré zverejnila Toronto Regional Real Estate Board, referenčná cena domu v najväčšom kanadskom meste klesla v auguste v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 2,8 percenta a dostala sa na 1,12 milióna kanadských dolárov (0,85 milióna eur). Kanada zaznamenala celkový pokles cien nehnuteľností o takmer 16 percent od marca – čo je najväčší päťmesačný pokles za posledných 15 rokov.

Zatiaľ čo inflácia zostáva v rekordných výškach, jedným z okamžitých účinkov vyšších úrokových sadzieb bolo zníženie úverovej kapacity väčšiny potenciálnych kupcov nehnuteľností. To prinútilo predajcov rýchlo znížiť ceny, aby našli úroveň, na ktorej by sa mohli dohodnúť s kupcami.

Ceny padajú aj v Austrálii

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa