Bývanie Slovákov a nákup nehnuteľnosti v pohraničí v inom štáte prechádza počas pandémie koronavírusu zaťažkávacou skúškou. Pracovať doma prostredníctvom internetu je jedna vec. Dochádzať do práce alebo chodiť do školy z jedného štátu do druhého, kde môžu platiť rôzne druhy opatrení, navyše cez hranice, je vec úplne iná. Kupovanie a predávanie bytov a rodinných domov na takomto území nie je hlavným prúdom realitného obchodu, napriek tomu ukazuje časť aktuálnej nálady kupujúcich. TREND sa v tejto súvislosti spýtal na názor odborníkov.

Pokiaľ bude trvať nedostatok bývania v Bratislave, môžeme očakávať aj pokračovanie trendu nákupu nehnuteľností v pohraničných maďarských a rakúskych obciach, konštatoval analytik spoločnosti Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Počet ľudí, ktorí sa sťahujú do pohraničných obcí v okolí Bratislavy je podľa neho len zlomok z počtu sťahujúcich sa do okolitých slovenských obcí. „Napríklad do najbližšej maďarskej obce Rajka sa za posledných 10 rokov prisťahovalo odhadom jedna až dve tisícky Slovákov. Do okresu Senec sa za rovnaké obdobie prisťahovalo viac než 25-tisíc obyvateľov,“ uviedol R. Bruchánik.
Pohyb cez hranice
Pandémia priniesla opatrenia a obmedzenia v susedných štátoch, ktoré zasiahli do denného života slovenských pendlerov. Ovplyvnia chuť bývať v zahraničí a dochádzať do Slovenskej republiky za prácou? Pred približne 10 rokmi pracovali realitní makléri s pomerne slušným záujmom Bratislavčanov bývať v pohraničí. Neboli výnimkou prípady predaja niekoľkoizbového bytu v mestskej časti Petržalka alebo Staré Mesto a kúpy rodinného domu v Maďarsku alebo Rakúsku. Koronakríza však nečakane nastavila cezhraničnému pohybu a doprave zrkadlo protipandemických opatrení najmä minulý rok, keď sa začala.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?