Údaje, ktoré dnes zverejnila hypotekárna banka Halifax zaznamenali nárast cien domov a bytov v Británii. Vývoj naznačuje, že sa realitný trh po prerušení ekonomických aktivít, v dôsledku šírenia nového koronavírusu zotavuje, a to aj napriek tomu, že narastajú obavy z rastu nezamestnanosti.

Prudký vzostup záujmu o rezidenčné reality podporilo aj prechodné zníženie dane z nadobudnutia nehnuteľnosti. Dopy bol aj tak dosť silný, časť ľudí navyše prejavila záujem presťahovať sa po protikoronavirových opatreniach do väčšieho, povedal výkonný riaditeľ banky Halifax Russell Galley. „Bez ohľadu na niektoré priaznivé faktory, ktoré trh krátkodobo podporujú, zostáva vysoko nepravdepodobné, že sa táto úroveň cenovej inflácie udrží," upozornil Galley.

Britská vláda sa chystá ukončiť rozsiahly program, ktorý pomohol udržať v práci rad ľudí, ktorý by zamestnávatelia inak pravdepodobne kvôli dopadom krízy prepustili. Ekonómovia preto čakajú, že nezamestnanosť v nadchádzajúcich mesiacoch výrazne porastie. „V strednodobom horizonte teda očakávame tlak na pokles cien bývania," povedal Galley.

WA 27 Londýn - Cyklista jazdí po londýnskom moste Waterloo Bridge v pondelok 18. mája 2020. V centre britského hlavného mesta Londýn uzatvorili pre autá viaceré ulice, ktoré sprístupnili chodcom a cyklistom, vrátane mostov Waterloo Bridge a London Bridge. Ide o snahu odbremeniť verejnú dopravu, ktorú v dôsledku pandémie koronavírusu používa obmedzený počet pasažierov.  FOTO TASR/AP 


 A cyclist rides his bike along Waterloo Bridge, in London, Monday, May 18, 2020. Large areas of London are to b
Neprehliadnite

Veľké zahraničné banky sa lúčia s londynskými baštami

Rekordný rast cien nehnuteľností  za august minulý týždeň oznámila aj hypotekárna banka Nationwide. Dáta centrálnej banky potom ukázali, že počet schválených žiadostí o hypotéku v júli nečakane silno vzrástol. Oproti júlu sa ceny bývania v auguste podľa banky Halifax zvýšili o 1,6 percenta. To bol nepatrne vyšší nárast, než s akým počítali analytici v ankete agentúry Reuters.

Ceny obytných nehnuteľností sa na začiatku roka zvyšovali prakticky v celej Európe. Štatistický úrad Eurostat v júli uviedol, že v prvom štvrťroku, ktorý ešte koronavírusom nebol príliš ovplyvnený, ceny domov a bytov v Európskej únii vzrástli medziročne o 5,5 percenta. Najväčší rast zaznamenalo Luxembursko, kde ceny vzrástli o 14 percent, nasledovalo Slovensko s rastom o 13,1 percenta. Výrazne ceny vzrástli aj v Poľsku, či v Portugalsku, v Českej republike medziročný rast dosiahol 9,5 percenta.