Pri určitých novostavbách, ktoré sa predávajú, som si všimol, že ponúkajú byty a ateliéry. Aký je rozdiel medzi nimi? Nikde som nenašiel bližšie informácie.

Podľa zákona č. 182/1993 Z.z. v znení neskorších predpisov (zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov) je byt podľa §2 ods. 1)  miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky. V takomto prípade musia byť splnené určité technické normy, aby mohol byť objekt definovaný ako byt.

V novostavbách „byty“, ktoré z určitých príčin nespĺňajú požadované technické normy na byt, sú spravidla označované za ateliér alebo apartmán. Takéto ateliéry môžu mať znížený komfort bývania, či už z dôvodu väčšej hlučnosti, nedostatku slnečného svetla v byte, nedostatočnej vzdialenosti od iných stavieb a pod.

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov nepozná ani jeden z týchto pojmov. Tým, že ateliéry nespĺňajú definíciu bytu, sú nebytovým priestorom. Takto sú zapísané aj na liste vlastníctva. S tým je spojená aj hlavná nevýhoda. V nebytovom priestore nie je možné prihlásiť sa k trvalému pobytu.

Aby som nehovorila len o nevýhodách ateliérov, môžem spomenúť aj nejaké plus. Takéto „byty“ sú spravidla o niečo lacnejšie ako „normálne byty“. Vo väčšine prípadoch je možné ich kúpiť aj na hypotekárny úver.

Štandardom sa vyrovnajú bytom. Kupujú ich ľudia z investičných dôvodov napríklad na prenájom alebo aj pre možnosť odpočtu DPH, ak je kupujúci platcom DPH. V takýchto ateliéroch je možné zriadiť sídlo firmy.  Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí celé dni pracujú a domov sa chodia len vyspať. V takomto prípade berú ateliéry len ako „štartovacie byty“.  

Na záver by som spomenula ešte jednu nevýhodu, ktorú vidím pri ateliéroch a to je možný problém pri jeho ďalšom predaji. Už by som to nechala na kupujúcom, aby si zvážil plusy a mínusy, ktoré prináša kúpa ateliéru.

Autorka je obchodnou riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.