V cenách nehnuteľností sa zatiaľ neprejavila rozvíjajúca sa kríza. Ceny bývania na Slovensku opäť mierne zrýchlili tempo rastu po jeho poklese v predchádzajúcom štvrťroku.

Priemerná cena stúpla v prvých troch mesiacoch rok na 1 671 eur za štvorcový meter, čo je o 4,6 percenta viac ako v poslednom kvartáli vlaňajška.

Medziročne ceny stúpli o 8,6 percenta z predchádzajúcich 6,4 percenta – z historického pohľadu ide o jeden z najväčších zaznamenaných medziročných rastov, zaostáva však za tretím kvartálom minulého roka, vyplýva z dát, ktoré zverejnila NBS.

Dvojciferný nárast v troch krajoch

Na celkovej medziročnej zmene priemernej ceny bývania sa podieľal viac nárast cien bytov. Ich cena sa za rok zvýšila o 9,7 percenta na 2 006 eur za štvorcový meter. V porovnaní s predošlým kvartálom ide o nárast o 4,5 percenta.

„Výrazné nárasty v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pozorujeme v prípade ponukových cien všetkých typov bytov, okrem tých najväčších (päť a viac izbové byty rástli na medzištvrťročnej báze v priemere o 0,5 %),“ konštatuje NBS.

V prípade domov cena vzrástla o necelých 32 eur za štvorcový meter na 1 264 eur. V porovnaní s predošlým kvartálom je to nárast o 2,6 percenta, medziročne o 6,3.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa