V metropole pribúdajú projekty s rozumne nastavenými cenovkami. Zatiaľ ide síce najmä o okrajové lokality, no ceny v nich sa po prepálených hodnotách z predošlých rokov dostávajú na dostupnejšie hranice.

Preceňoval aj komplex Devínsky dvor na okraji Devínskej Novej Vsi, kde sa dnes dvojizbové byty predávajú za približne 1 400 eur/m2 vrátane dane. Z veľkého tristobytového komplexu stoja zatiaľ len prvé dve bytovky, kde už prebieha kolaudácia. Projektu okrem lokality viac-menej niet čo vyčítať.

Rozumné dispozície

Úvodných sto bytov leží na okraji Opletalovej ulice s výhľadom na závod Volkswagenu. Ide o koniec ulice s viacerými novostavbami, ďalej pokračujú už len polia. Tomu zodpovedá nastavenie bytov, nečakajte žiadne nadrozmerné mezonety najvyššieho štandardu. V ponuke sú dvoj- a trojizbové byty s výmerou 55 až 77 m2, ktoré vystihujú záujem klientov v tejto lokalite. Z centra vzdialená lokalita blízko logistických hál by mala okrem nižších cien ponúknuť aj menšie byty.

Bytovky v Devínskom dvore naživo

V samotných bytoch však žiadnu stiesnenosť necítiť. Pravda, 61 štvorcov je na dvojizbový byt slušné, no aj to sa dá pokaziť. Príkladov v metropole je veľa. Devínsky dvor sa medzi ne neradí, dvojizbák je priestranný a neponúka žiadne zbytočné chodby, kúty, ani kubistické dispozície (klik pre foto). Navyše sa práve jeho týka akcia v podobe cenovky necelých 90-tisíc eur s daňou.

Mínusom môže byť veľká kúpelňa (7,15 m2, klik pre foto), no aspoň sa do nej vojde sušiak, či čokoľvek potrebné pre malé dieťa. Na byte necítiť, že by sa muselo kvôli kúpeľni šetriť inde a to je dôležité. Podobne je to v trojizbovom byte (77 m2), ktorý ohúri priestranným vstupom, avšak aj zvyšné dve izby sú dostatočne veľké. Trojizbové byty zatiaľ ostávajú s pôvodnou cenovkou, vyše 1 600 eur/m2.

Každý byt má lodžiu s veľkým oknom až po zem. Nevkusne vyzerajú radiátory trčiace pred oknom zo zeme, tu malo byť podlahové kúrenie alebo aspoň múr pod oknom. To je v podstate jediná výčitka smerujúca k vnútornému vybaveniu. Dokončovacie práce sú na veľmi slušnej úrovni, a to sme nevideli len tradične vychytaný vzorový byt, ale aj ďalšie. Vo všetkých sú už ako štandard parkety a dvere vo svetlom vyhotovení, čo môže niektorým vadiť. Okná sú päťkomorové.

Reálne skúsenosti

Spoločné priestory v poriadku, len vstupná chodba je trochu užšia a zábradlia pôsobia vyslovene lowcostovo. Snáď sa s nimi ešte časom niečo urobí. Na každom poschodí sú kobky, ktoré sa podľa informácií TRENDreality.sk dajú kúpiť už v cene bytu. Tým odpadáva nutnosť kupovať klasickú pivnicu plus odkladací priestor máte na poschodí.

Bytovky v Devínskom dvore naživo

V ponuke sú aj parkovacie miesta, jedno stojí 3 950 eur vrátane dane. Pozemok sa však kupuje do vlastníctva, čo môže znamenať problémy zahrnúť ho do hypotéky. S výhľadom na parkovisko sa predávajú aj prízemné dvojizbové byty, ktoré majú veľkú predzáhradku (47 m2).

Do projektu sa o pár mesiacov začnú sťahovať prví majitelia bytov (oficiálne je predaná necelá polovica) a s nimi prídu aj prvé skúsenosti z reálneho bývania. Kolaudácia už prebieha.

Aktualizácia (7.1.2010): Správcovská spoločnosť zatiaľ nie je vybratá, potvrdil pre TRENDreality.sk projektový manážer Devínskeho dvora. "Spracúvame vstupné údaje a v priebehu mesiaca budeme mať k dispozícii konkrétne čísla."

Do budúcna sa počíta s ďalšími štyrmi bytovkami, ktoré budú ležať ďalej od tých už hotových. Všetko však závisí od dopytu, predbežný termín štartu znie jar budúceho roka. Developerom je spoločnosť Benuga Slovakia s holandskými a luxemburskými podielnikmi, financujúcou bankou Slovenská sporiteľňa.

Bytovky v Devínskom dvore naživo

Verdikt

Devínsky dvor perfektne vystihol lokalitu, jediná škoda je, že nie je ešte bližšie do mesta. Tam by sa o kúsok viac hodili cenovky bytov a ich nastavenie, na okraji už aj tak okrajovej mestskej časti ide o príliš dobrý projekt. Avšak za hovoria rozumné dispozície, kvalitné vyhotovenie, prebiehajúca kolaudácia a po zľave aj jedny z najnižších cien. Ide o jednoduchý, no vydarený projekt na bývanie v hlavnom meste.

Foto - Ľuboš Mistrík

Pozrite si aj oficiálne fotky trojizbového vzorového bytu.

Vlastníci pozemkov v okolí:

Bytovky v Devínskom dvore naživo

     modrá – Ministerstvo vnútra; žltá – Hlavné mesto Bratislava; zelená – reštituované pozemky; červené – pozemkový fond; čierna linka – Devínsky dvor

(maps.google.com)

Predošlý diel Rande s realitou: TatraCity v Petržalke