- S bývalou manželkou vlastníme zariadený byt (nadobudnutý pred manželstvom), sme spoluvlastníci. Teraz v ňom býva aj so svojou novou rodinou a ja som z bytu nevidel ani ihlu. Trápi ma, že ona všetko, čo pokazí, vyhodí a nikto mi to nenahradí. Nič z bytu mi nedovolí zobrať. Vymenila zámku a jej priateľ ma neraz vyhodil. Nechcem sa ťahať po súdoch. Keď som jej povedal, že je to aj môj byt, tak ma udala na polícii, že ju chcem vyhodiť z jej bytu. Prosím, poraďte mi, či môžem nábytok z bytu zobrať aj bez jej dovolenia. Rozmýšľal som, že by som dal na papier, čo som si zobral a čo ostane jej a podpísal. Zazvonil by som u susedov, aby mi podpísali, že boli toho svedkami. Dá sa to? S ňou sa vážne nedá dohodnúť. A ja mám bývať bez nábytku? Veď som jej dovolil bývať v byte a nič som za to nechcel a býva tam už od roku 2005.
Ako aj sám uvádzate, byt ste nadobudli pred uzavretím manželstva, teda byt sa aj po zániku manželstva nachádza v režime klasického podielového spoluvlastníctva, ktoré je upravené v Občianskom zákonníku.
Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Ak sú podiely rovnaké, je potrebné, aby sa pri nakladaní so spoločnou vecou spoluvlastníci dohodli, resp. ak sa dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Ďalšou charakteristikou podielového spoluvlastníctva je zákonné predkupné právo spoluvlastníka v prípade, ak druhý spoluvlastník svoj spoluvlastnícky podiel prevádza na tretiu osobu.
Podielové spoluvlastníctvo možno zrušiť a vyporiadať buď dohodou spoluvlastníkov (ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná), alebo ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.
Súd pritom prihliadne na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu niektorému zo spoluvlastníkov.
Čo sa týka vecí, ktoré sa nachádzajú v spoločnom byte, väčšinu z nich ste pravdepodobne nadobudli už počas trvania manželstva, tým sa tieto hnuteľné veci dostali do režimu bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká súčasne so zánikom manželstva. Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, je potrebné vykonať jeho vyporiadanie, a to buď na základe dohody manželov alebo ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
Neuvádzate presne, kedy došlo k rozvodu Vášho manželstva, ale píšete, že Vaša bývalá manželka byt užíva od roku 2005, z čoho sa dá predpokladať, že od zániku manželstva už uplynuli aspoň tri roky.
Občiansky zákonník ustanovuje, že ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. Ak teda od Vášho rozvodu už uplynuli tri roky, platí zákonná domnienka, že ste sa s bývalou manželkou vyporiadali podľa stavu, v akom hnuteľné veci každý z Vás v súčasnosti používa.
Táto zákonná domnienka sa nevzťahuje len na hnuteľné veci, ktoré do bezpodielového spoluvlastníctva manželov nepatrili (napr. veci, ktoré ste nadobudli pred vznikom manželstva alebo počas trvania manželstva darom alebo dedením); pre všetky ostatné hnuteľné veci, ktoré patrili do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a ktoré teraz pre svoju potrebu, pre potrebu svojej rodiny a domácnosti používa Vaša bývalá manželka, platí, že sú v jej výlučnom vlastníctve.
V prípade, že od zániku Vášho manželstva ešte neuplynuli tri roky, odporúčame Vám, aby ste sa s Vašou bývalou manželkou čo najskôr písomne vyporiadali.
Informácia obsiahnutá v tomto stanovisku má výlučne iba všeobecnú povahu, nie je poskytovaním právnych služieb a teda nezakladá zodpovednosť advokátskej kancelárie za jej obsah.
Autorka pracuje v advokátskej kancelárii CLServices.