Majiteľom sedemárovej parcely je už od roku 1999 spoločnosť Račianske Mýto, s.r.o. Od roku 2007 za ňou stála investorská skupina IPR, ktorá v hlavnom meste postavila kancelárie Astoria oproti prezidentskému palácu a pripravuje dlho meškajúcu prestavbu Hlavnej stanice. Od októbra je jediným majiteľom firmy Račianske Mýto private equity skupina Proxenta.

Podľa pôvodného návrhu IPR mal vzniknúť biely kancelársky vežiak s trinástimi podlažiami a kancelárskou plochou viac než štyritisíc štvorcových metrov. Na spodných podlažiach sa počítalo s 1 100 m2 obchodov a pod budovou 138 parkovacími miestami.

Firma na jar 2008 aj ohlásila štart výstavby, stavebné práce sa mali začať v najbližších týždňoch. Odvtedy sa však na pozemku nič výraznejšie nezmenilo. IPR už vyše dva roky mešká aj s dokončením malej Zelenej kocky na Hodžovom námestí.

Budúci kancelársky vežiak na Račianskom mýte zmenil majiteľa

Račianske Mýto - aktuálny stav Zdroj: © ATHE Studio, IPR

Nový vlastník projektu na Račianskom mýte, spoločnosť Proxenta, je finančná skupina, ktorá na českom a slovenskom trhu pôsobí od roku 2009. Podľa vlastných slov odvtedy klientom sprostredkovala investície za takmer sto miliónov eur. Zároveň je aj obchodníkom s cennými papiermi.

Firma má za sebou rezidenčný projekt Dúhové bývanie v Nitre, kde vzniká celkovo 132 štartovacích bytov menších výmer. Okrem toho stavala nájomné byty pre obec Andovce pri Nových Zámkoch.

Za plánovaným vežiakom na Račianskom mýte je taktiež už dlho prázdny pozemok. Na mieste bývalej tabakovej továrne mal vyrásť multifunkčný projekt, ktoré štart sa však taktiež odďaľoval. Dnes majú tieto parcely podľa informácií TREND Reality nového majiteľa a spustenie projektu sa už pripravuje.