Dôvodom straty záujmu kupujúcich o byty sú podľa spoločnosti sprísnené podmienky na získanie hypotekárneho úveru. Najviac bytov sa kupovalo v prvom kvartáli tohto roka v druhom bratislavskom okrese – 280 bytov. Naopak, najmenej bytov sa predalo v prvom bratislavskom okrese – 146 bytov.

„Podľa našich prvých údajov, priemerná cena voľných bytov v Bratislave dosiahla ku koncu prvého kvartálu 2018 hodnotu 2 163 eur bez DPH za štvorcový meter. Ide tak o nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 28 eur, respektíve o 1,3 percenta. V medziročnom porovnaním sme zaznamenali nárast v cene vo výške 12,1 percenta,“ hovorí risk manager a real estate valuer z Lexxus Peter Ondrovič.

Mimo tradične najdrahšieho prvého okresu, kde sa cena za štvorcový meter pohybuje podľa realitnej spoločnosti na úrovni 2 793 eur bez DPH za štvorcový meter, môžeme najvyššiu priemernú cenu voľných bytov nájsť v treťom okrese (2 213 eur bez DPH za štvorcový meter).

Byty sa predávali v Bratislave podľa štatistík spoločnosti v priemere za 1 978 eur bez DPH. Medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 18 eur, respektíve o 0,9 percenta. Podobne, ako u voľných bytov, ide o nové pokrízové maximum.

Podľa prvých dát v tomto roku je v Bratislave ku koncu prvého kvartálu k dispozícii 3 138 voľných bytov. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom ide o pokles o viac ako 14 percent. Byty ponúka celkovo 105 projektov, čo je oproti minulému kvartálu nezmenený stav.

V rámci prvého kvartálu 2018 prišlo na trh 7 noviniek a ponuka bytov sa rozšírila o 436 jednotiek. Päť projektov ukončilo predaj z dôvodu vypredania svojej ponuky. Výslednou zmenou v ponuke je pokles nových bytov o takmer 33 percent, čo v reálnych číslach predstavuje 517 bytov.

V Bratislave je momentálne v ponuke podľa realitnej spoločnosti viac voľných rozostavených bytov, ako voľných dokončených bytov. Rozostavané byty tvoria na celkovom objeme voľných bytov až 87,7 percenta.