Proces prípravy a výstavby nájomných bytov do vlastníctva mesta Bratislavy postupuje sebe vlastným tempom. Ako sa vyjadrili predstavitelia samosprávy na štvrtkovom (13. januára) neformálnom stretnutí s médiami, za dôležité považovali aj prípravu a nastavenie procesov pre rozvoj nájomného bývania, vrátane pilotného projektu spolupráce s developermi a zmeny v územnom pláne vo verejnom záujme.

Potýkajú sa, rovnako ako oni, nielen so zvýšenými cenami stavebných a prác a materiálov, ale aj s tým spojenými komplikáciami vo verejnom obstarávaní ako obstarávateľ.


Súčasný primátor Matúš Vallo v októbri 2019 povedal, že majú ambíciu nastaviť systém výstavby tak, aby mesto mohlo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov. V hlavnom meste chýba celkovo 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne 4-tisíc  mestských nájomných bytov.

„Rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia v roku 2022 mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1000 bytových jednotiek,“ uviedol v tom čase primátor.

Vyše 100 bytov na Muchovom námestí

Realita vo volebnom roku je nasledovná. Podľa námestníčky primátora Lenky Antalovej Plavuchovej do konca volebného obdobia začnú s vlastnou výstavbou viac ako stovky bytov na Muchovom námestí v mestskej časti Petržalka, zrekonštruujú starších 55 bytov a budú mať aj kompletnú projektovú dokumentáciu na bytový projekt na Terchovskej ulici v mestskej časti Ružinov a ďalší v mestskej časti Záhorská Bystrica.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa