Bratislavskí mestskí poslanci prerokujú vo štvrtok 24. júna materiál dôležitý pre budúcnosť nájomného bývania, jeho cieľom je nastaviť spoluprácu s developermi. To znamená mať metodiku prípravy, posudzovania a predkladania návrhov zmeny územného plánu mesta vo verejnom záujme. Tým je výstavba bytov a ich čiastočné alebo pomerné nadobúdanie do vlastníctva hlavného mesta.

Developeri študujú

Metodika bola jednou z tém utorkovej diskusie v rámci odborného podujatia Development Summit 2021 za účasti developerskej obce. Časť z nej sa zapojila do pilotného projektu výstavby nájomných bytov a študuje v súčasnosti materiál z dielne magistrátu, rovnako k tomu vyzval svojich členov bratislavský Inštitút urbáneho rozvoja.

V materiáli sa píše, že hlavné mesto sa nemôže zaviazať ku schváleniu zmeny územného plánu, pretože zastupiteľstvo je pri hlasovaní o tom suverénne. Ambíciou bratislavskej Koncepcie mestskej bytovej politiky však bolo vytvoriť predpoklady a podklady , aby  návrh  modelu spolupráce mesta a súkromného sektoru bol zrozumiteľný, predvídateľný a v súlade s verejným záujmom.

Chýbajú tisíce nájomných bytov

Prijatie alebo vzatie na vedomie dokumentu zo strany zastupiteľstva by však bolo ďalším krokom, ako prakticky pomôcť výstavbe nájomného bývania, ktoré Bratislava potrebuje. „Našou ambíciou je nastaviť systém výstavby tak, aby mesto mohlo zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas desiatich rokov,“ vyhlásil v októbri 2019 primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že Bratislave chýba celkovo 40-tisíc bytov a treba vytvoriť približne štyritisíc mestských nájomných bytov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa