Keď pred voľbami v minulom roku sľuboval Boris Kollár desiatky tisíc nájomných bytov, odborníci aj mestá boli skeptickí. Vedeli, že tieto byty sa nestavajú ľahko, pretože developeri o ne nemajú veľký záujem, štát na ne nemá peniaze a mestá sú na tom podobne. Prvé lastovičky sa však už objavujú v Bratislave, kde je nedostatok lacnejších nájomných bytov najakútnejší.

Byty najmä pre dôchodcov

Nájomné bývanie prevažne pre seniorov vznikne na mestskom pozemku susediacom s Csákyho kaštieľom na Parkovej ulici v mestskej časti Prievoz. V kaštieli je dnes geriatrické sanatórium, takže nové byty by mali zapadnúť do lokálnej situácie.

„Ide o  takú skupinu nájomníkov, ktorá sa dokáže o seba ešte postarať, prípadne vyžaduje len občasnú asistenciu, ktorá však ako jednu z najväčších obmedzení pociťuje osamelosť “, vysvetľuje Marcela Glevická, hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB). Okrem aktívnejších penzistov by tam mohli bývať aj mestskí zamestnanci ako napríklad ošetrovatelia, učitelia či policajti.

Už v októbri minulého roka vyhlásilo hlavné mesto architektonickú súťaž na nájomný bytový súbor určený na komunitné bývanie. Teraz je už známy víťazný návrh, ktorý prinesie osem menších bytových domov s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi.

Víťazný projekt od architektov zo Superatelieru porotu zaujal najmä útulnosťou navrhnutého prostredia. Podľa odborníkov sa im najlepšie podarilo namiešať pomer obytných a spoločenských priestorov.

„Víťazný návrh citlivo, ale zároveň presvedčivo reaguje na existujúce prostredie. Vďaka jeho menšej mierke nekonkuruje objektu kaštieľa, nenarúša parkový charakter jeho okolia, a pritom stále umožňuje vznik dostatočného množstva kvalitných bytov,“ vysvetľuje Peter Lényi, riaditeľ sekcie súťaží MIB.

Na snímke z 23. septembra 2020 rozostavaná bytovka s 36 bytmi na Železničnej ulici v Plešivci v okrese Rožňava, ktorú chce samospráva koncom roka kolaudovať. EASYFOTO TASR - Branislav Caban
Neprehliadnite

Nájomné byty sú ako nechcené dieťa. Nemá sa o ne kto poriadne starať

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa