„Všetkých deväť bytových domov, ktoré tvoria prvú etapu, sa začalo stavať naraz,“ informuje hovorca developera Gabriel Tóth. Dokončenie prvej fázy s 340 bytmi je naplánované na koniec roku 2018.

Predaj bytov bol spustený v júli minulého roka. „Za obdobie šiestich mesiacov bolo predaných už viac ako 70 percent zo 170 ponúkaných bytov. Druhá polovica z celkového počtu 340 bytov pribudla do ponuky práve v týchto dňoch, v predaji sú byty od 75-tisíc eur,“ informuje G. Tóth.

Ceny voľných bytov sa pohybujú od 1 900 do 2 100 eur za štvorcový meter, čo je približne o dve stovky viac ako pri spustení predaja pred polrokom. Zdraženie zhruba kopíruje vývoj na trhu novostavieb v hlavnom meste, keď sa ceny len za posledné tri mesiace minulého roku zvýšili o 12,5 percenta.

V Boroch sa začala výstavba prvej etapy bývania

Bory Bývanie Zdroj: Penta Investments

Prvá fáza bývania v Boroch stále počíta s desiatimi bytovými domami podľa pôvodného projektu. Pente sa však nepodarilo s Lamačom dohodnúť na odkúpení chýbajúcej časti pozemku. „Ak sa nám nepodarí získať právny vzťah k parcele, ktorá ho zasahuje a ktorú máme v polovičnom spoluvlastníctve, projekt upravíme tak, aby sme sa daným bytovým domom parcele vyhli,“ opisuje G. Tóth.

Penta zároveň pripravuje aj druhú fázu projektu Bory Bývanie. V deviatich štvor- až šesťpodlažných domoch má priniesť 287 bytov a 405 parkovacích miest. Začiatok výstavby je plánovaný zhruba na polrok 2018. Jej súčasťou má byť aj centrálny park s vodnou plochou.

Bory vznikajú medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou. V novej štvrti s rozlohou 220 hektárov bola kompletne vybudovaná cestná infraštruktúra, postavené a otvorené nákupné centrum Bory Mall, samostatné predajne reťazcov Metro, Hornbach, Merkury Market a Decathlon.

Je tu aj benzínová pumpa, pripravuje sa autoumyváreň, dva autosalóny, stavebniny, nábytkárstva a kúpeľňové štúdiá. V príprave je aj koncept výstavno-predajných a skladových pavilónov, retail park, kancelárie a nemocnica.

Penta začala v týchto dňoch aj výstavbu projektu Sky Park podľa návrhu štúdia Zahy Hadid. Prvá etapa prinesie tri bytové vežiaky s 31 podlažiami a rekonštrukciu historickej Jurkovičovej teplárne. Zo 786 bytov je predaných už viac ako 240. Dokončenie je plánované koncom roka 2019.

V druhej fáze vzniknú dve administratívne budovy s 55-tisíc štvorcovými metrami prenajímateľnej plochy. Menšia z nich, ktorá bola pôvodne plánovaná v rámci prvej etapy, už má stavebné povolenie.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

V Boroch sa začala výstavba prvej etapy bývania

Bory Bývanie - mapa prvej etapy Zdroj: MAPKA