Podľa Rudolfa Paukeho z realitnej kancelárie RE/MAX Family je v súčasnosti ťažké objektívne zhodnotiť celkový vplyv automobilky na cenu nehnuteľností v Nitre.

„Ešte stále do regiónu nedorazilo to množstvo pracovnej sily, aké sa očakáva. V každom prípade bol doteraz vplyv Jaguaru markantný, hlavne v rokoch 2016 a 2017, kedy bol nárast cien výrazný a vo všeobecnosti dosiahol úroveň približne 20 až 30 percent,“ skonštatoval R. Pauke, podľa ktorého však nešlo o prirodzený stav vyvolaný zvýšením zamestnanosti, produktivity práce alebo miezd.

Markantný rast cien

Hodnotu nehnuteľností ovplyvnilo hlavne správanie ľudí. Po ohlásení investície začala cena realít stúpať, preto mnohí predávajúci svoju ponuku z trhu radšej stiahli, aby počkali na vyššie ceny. „Na druhej strane tu boli ľudia, ktorí chceli nakupovať, aby neskôr mohli byty prenajímať, alebo výhodne predávať. Takže sa znížila ponuka a zároveň sa zvýšil dopyt. Z toho vyplynul aj markantný nárast cien, čo od roku 2016 výrazne zasiahlo celý nitriansky región,“ skonštatoval R. Pauke.

K najvyššiemu nárastu cien došlo hlavne pri garsónkach a jednoizbových bytoch. „Tam bol nárast o desiatky percent. Kým pred príchodom Jaguaru sa garsónka predávala v Nitre za približne 29-tisíc eur, v čase najväčšieho boomu to bolo aj 54-tisíc eur. Ten nárast bol enormný. Jednoizbové byty stúpli z 35-tisíc eur a priblížili sa k sume 70-tisíc eur. Na tejto hranici sa však už prestali predávať, takže cenový strop dosiahli na úrovni okolo 65-tisíc eur,“ vysvetlil Matias Fest zo spoločnosti Fest Garant Invest.

Vyčkávacia taktika

Podľa jeho slov bol nárast cien ešte väčší pri pôde. „Je jej stále nedostatok, takže jej cena stúpala a stále nie je stabilná. Pred príchodom automobilky stála napríklad 30 až 50 eur za meter štvorcový, teraz je to 80 až 120 eur,“ uviedol M. Fest. 

V posledných mesiacoch však už Jaguar Land Rover prestal ceny nehnuteľností v Nitre a okolí ovplyvňovať tak výrazne ako v rokoch 2016 až 2017. „Veľa ľudí zvolilo akúsi vyčkávaciu taktiku a skôr sledujú, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. Je to aj v dôsledku sprísnenia poskytovania hypoték, ale svoj vplyv majú aj ohlásené projekty developerov, v rámci ktorých by mali v Nitre pribudnúť stovky nových bytov,“ uviedol M. Fest.

Čaká sa na to, ako to ovplyvní hlavne trh so staršími bytmi. Ľudia, ktorí ich v čase najväčšieho boomu kupovali predražené, už na nich začínajú prerábať. V ponukách na predaj sa síce stále objavujú za vysoké ceny, ale tie sa už v mnohých prípadoch ukazujú ako nereálne,“ uzavrel M. Fest.