• Prečo dom bez dvoch komínových prieduchov nie je domom na bývanie?

Jednou z otázok, na ktorú by mal budúci užívať zodpovedať už pri plánovaní výstavby rodinného domu, je - čím bude vykurovať. Pokiaľ nie je v mieste výstavby k dispozícii plynová prípojka a majiteľ je majetnejší, víťazí ako primárne vykurovanie – zdroj tepla - elektrická energia. V súčasnosti však takýto typ vykurovania patrí k najdrahším a dá sa povedať, že aj s ohľadom na vývoj cien k neperspektívnym.

Druhou alternatívou je použitie tuhého paliva – dreva. Má možnosť zvoliť si vykurovanie klasicky – drevom – siahovicou, alebo štiepkami, prípadne po vyššej investícii - peletkami. Keďže ide o spracovaný drevný odpad a súčasný vývoj vykurovacej techniky na peletky rúca mýty o náročnosti starostlivosti o kúrenie drevom, sú budúcnosťou vo vykurovaní tuhým palivom.

Ďalším bodom je samotná výstavba domu. Veľmi často sa stáva, že investor (stavebník) v dobe výstavby v snahe minimalizovať obstarávacie náklady šetrí na nesprávnom mieste. Pokiaľ v tejto fáze ušetrí, na stavbe druhého komínového prieduchu sa mu môže takéto šetrenie v blízkej budúcnosti vypomstiť na závislosti od jedného druhu energie – plynu. A pri súčasnom stave vývoja cien to nie je práve tá správna cesta. Môže následne pristavať fasádne komínové teleso, ale veľakrát tým utrpí práve tak cenená architektonická stránka stavby.

Bez komína to nejde

Pre všetky tieto už vyššie spomínané situácie a rozhodnutia je najrozumnejšou alternatívou postavenie komínového systému - dvojprieduchového komína.

Viacerým z nás sa už stalo, že pri výpadku elektrickej energie sme odrazu pocítili, že aj najlepší spotrebič – kotol bez elektrickej energie nekúri. A práve pre to je dobré mať v ruke zálohu v podobe spotrebiča, ktorý nie je závislý na dodávke elektrickej energie. Príkladom je krb, krbové kachle, kachľové pece. Tu sa dostávame k potrebe druhého komínového prieduchu, keďže slovenská a ani európska legislatíva nepovoľuje pripojenie viacerých druhov paliva na jeden komínový prieduch.

Všetky aspekty pri návrhu komínového telesa treba prediskutovať, či už s projektantom, dodávateľskou firmou stavebných prác alebo s pracovníkmi dodávateľa komínového systému.

Pre plyn

Aké sú požiadavky na komín pre plyn? Odpoveď je jednoduchá – tesný a odolný. Tesný v prípade tvorby kondenzátu tak, aby kondenzát z odvádzaných spalín nemal možnosť poškodiť komínové teleso. V prípade kondenzačných spotrebičov je táto požiadavka zvlášť dôležitá, keďže spaliny z takéhoto kotla už na jeho výstupe majú teplotu pod teplotou rosného bodu (52 až 56°C). A, samozrejme, tesný proti prieniku spalín. Komínový systém, ak je správne postavený, s tým nemá žiadny problém.

Pre tuhé palivá

Aký komín pre tuhé palivá? Tak, ako pri plynových spotrebičoch, je aj pri spotrebičoch na tuhé palivá je dôležité zvoliť správny komínový systém a nedať na rady tzv. majstrov „všade bol, všetko videl, všetko vie“. Murovaný komín patrí minulosti. Už aj z toho dôvodu, lebo veľmi málo užívateľov sa stará o komínové teleso podľa požiadaviek platnej legislatívy. Vyhorenie sadzí, ktoré hrozí pri vykurovaní tuhými palivami (teplota pri vyhorení sadzí 1000 až 1300 °C), spôsobí „nekvalifikovanému“ komínu nezvratné škody, ktoré následne môžu zapríčiniť požiar celého objektu.

Priemer prieduchu komína by mal byť stanovený podľa výpočtu, avšak je možné sa orientovať aj podľa všeobecných podmienok. Pri dodržaní minimálnej účinnej výšky 5 m je možné použiť rovnicu – priemer dymovodu (vyústenie spalín zo spotrebiča) = priemer komínového prieduchu. Bežným priemerom pre odvod spalín z kozubovej vložky je 16 až 20 cm (v závislosti od výkonu), z kachľovej pece 18 až 20 cm, z otvoreného krbu (kozuba) 20 až 30 cm.

Bezpečný odvod spalín

Komín síce nie je vidieť v budove, ale je ho vidieť na streche. Tam sa však pozerajú len ľudia od komínov a deti. Nezabudnite preto, keď sa budete rozhodovať či komín áno alebo nie, či jeden alebo dva prieduchy, že napriek tomu, že ho nevidno, je prostriedkom pre bezpečný odvod spalín a to sa týka aj spotrebičov na plynné palivá a nielen pre ne. Spomeňte si na detské časy alebo na svoje deti a ich kresby domčekov. Ani na jednom nezvykne chýbať komín.

Autorka je poradkyňou Spoločenstva podpory bývania v spolupráci s firmou Schiedel

Ilustračné foto – (mi)