Tento rok má byť podľa predpokladov v meste dokončených 6 800 bytov, takmer dvojnásobný počet oproti vlaňajšku. Z nich 36 percent sú nájomné byty. Práve tento segment sa výrazne rozhýbal.

Podľa prieskumu Bulwiengesa a komunálnej spoločnosti pre výstavbu bytov Howoge je aktuálne vo výstavbe alebo príprave 13 900 nových nájomných bytov v 191 projektoch. Až 63 percent je z dielne súkromných spoločností.

 „Podiel komunálnych projektov na trhu s nájomným bývaním je 29 percent,“ uvádza v tlačovej správe Stefanie Frenschová, obchodná riaditeľka Howoge, ktorá spravuje 63-tisíc nájomných bytov. Pritom mesto Berlín začalo stavebnú ofenzívu len pred dvomi rokmi, viacero projektov je zatiaľ len v začiatku a nedostali sa do tohto prieskumu. Na treťom mieste sú stavebné družstvá s podielom 7,5 percenta.

Súkromní investori sa sústreďujú najmä na centrálnu mestskú časť Mitte, kde realizujú 26 projektov s 2 060 bytmi. Komunálne spoločnosti a družstvá zas stavajú najviac vo štvrtiach Treptow, Pankow a Lichtenberg v bývalej východnej časti. Stavajú aj väčšie bytovky, v priemere majú 97 bytov, kým priemer za všetky projekty je 81 jednotiek.

Kým súkromní investori stavajú najmä nové domy, komunálne firmy využívajú aj prestavbu nevyužívaných objektov. Napríklad Howoge prerába 18 rokov opustené vysokoškolské internáty v Karlshorste, kde vznikne spolu s novou výstavbou do konca budúceho roka 414 bytov na prenájom. Investícia dosiahne 60 miliónov eur. Už sa predbežne prihlásilo 1 500 záujemcov.

Howoge, jedna zo šiestich berlínskych komunálnych spoločností pre výstavbu bývania, dokončí do roku 2016 spolu 1 800 bytov. Zameriava sa na výstavbu viacpodlažných budov, ktoré umožňujú bývanie viacerých generácií aj rôznych sociálnych skupín pokope.

Nájomné v nových bytoch sa pohybuje okolo 7 až 10,50 eura na štvorcový meter za mesiac. „Väčšinu nájomníkov nezaujímajú náklady na štvorcový meter, ale celkové nájomné za byt,“ hovorí S. Frenschová.

Pritom v starších bytoch vo štvrti Lichtenberg sa nájomné pohybuje okolo 5,50 eura za m2. Aj komunálne podniky však musia zohľadniť rastúce náklady na výstavbu a čoraz vyššie ceny pozemkov v Berlíne. Pri projektoch sociálnych bytov, ktoré vznikajú s podporou spolkovej krajiny, je cieľom dosiahnuť hranicu 6,50 eura za štvorec bez energií.

Nájomné byty sa v Berlíne stávajú veľmi atraktívnou investíciou. Vlani sa predalo rekordných 12 projektov s 1 400 bytmi. V priemere pripadlo na jeden projekt 125 bytov a investícia vo výške 30 miliónov eur.

Podľa Andreasa Schultena, člena predstavenstva spoločnosti Bulwiengesa, sa bude investičná aktivita v tomto segmente aj v ďalších rokoch zvyšovať. Do hry totiž vstupujú aj komunálne spoločnosti ako Howoge, Degewo alebo Gesobau, ktoré odkupujú projekty formou zmlúv o budúcich zmluvách.

S. Frenschová však upozorňuje, že len masívna výstavba neuspokojí stúpajúci dopyt. „Oveľa dôležitejšie je vytvárať kvalitný obytný priestor, ktorý spĺňa požiadavky ochrany ovzdušia, demografického a mestského rozvoja a umožňuje sociálne zmiešanie štvrtí,“ vysvetľuje.

Berlín už zažil živelnú výstavbu bytov s veľkým dosahom na celý trh. V 90. rokoch sa následkom prehnanej prognózy nárastu populácie stavalo až 27-tisíc bytov za rok. Lenže v niektorých častiach mesta preto zostalo až 10 percent voľných bytov, ceny aj nájomné prudko klesli a výstavba sa prakticky zastavila. Pred rokom 2009 klesla na tisícku bytov za rok.

Nemecko patrí po Švajčiarsku na druhé miesto v Európe v podiele nájomného bývania. Viac ako 53 percent ľudí žije v prenájme, v hlavnom meste je to až 80 percent. Berlín láka mnoho nezávislých mladých ľudí na nízke nájmy. Za posledné roky sa však zdvihli o vyše osem percent a s tým rastie aj podiel ľudí, ktorí chcú byty radšej vlastniť. Nahrávajú tomu aj nízke úrokové sadzby na hypotéky.

Podľa poradenskej spoločnosti Dr. Klein narástli ceny bytov v Berlíne v prvom štvrťroku tohto roku medziročne o 7,24 percenta na 2 596 eur/m2. Drahšie sú v Mníchove, Hamburgu aj Frankfurte.