Nájomná brzda od začiatku úplne nefungovala. Majitelia stále nachádzali spôsoby, ako nájomné zvyšovať – napríklad rekonštrukciou bytov alebo spoločných priestorov. Brzda nakoniec vydržala len dva roky, kým ju súd prehlásil za protiústavnú.

Aktivisti v štvrti Kreuzberg sa preto rozhodli proti firmám, ktoré spravujú stovky bytov, bojovať. „Vežiak v našej štvrti skupujú investori. To znamená, že nájmy sa budú zvyšovať. Bývanie sa pre súčasných obyvateľov stane príliš drahým. Budú vyhnaní zo svojho sociálneho prostredia a ich deti budú musieť meniť školy,“ povedal aktivista Rouzbeh Taheri, ktorý prišiel do Nemecka z Iránu ešte ako chlapec.

Sám sa v takejto situácii ocitol, a teraz ako politický aktivista stojí za iniciatívou, ktorá sa prikláňa k radikálnemu riešeniu bytovej krízy s pachuťou niekdajšieho socialistického režimu. Riešenie označuje ako „radikálny realizmus“, ktorý podľa všetkého útočí na základy trhovej ekonomiky.

V Berlíne chcú vyriešiť bytovú otázku. V hre je aj znárodnenie

Berlín Zdroj: Jozef Tvardzík

Možnosť v ústave

Vyvlastňovanie sa vďaka aktivizmu stalo celospoločenskou témou. Niektoré médiá o ňom píšu ako o znárodnení. Občianske hnutie chce o ňom vyvolať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa