Po novom tak neďaleko národného tenisového centra, zimného štadióna či budúceho futbalového stánku vyrastie šesťpodlažná bytovka s 88 bytovými jednotkami, z čoho polovica bude bytov a druhá polovica apartmánov. Najvyššie podlažia budú ustúpené.
Znižovala sa i zastavaná plocha, z 1 800 na 1 550 m2, taktiež klesla celková plocha všetkých podlaží, z 13-tisíc na 9 700 štvorcov. Parkovanie pre 81 áut zabezpečí jedno podzemné podlažie, čomu sa investor dlho bránil, napokon tejto požiadavke ustúpil.
Viacero prekreslení
„V priebehu piatich rokov sme zorganizovali šesť verejných stretnutí s obyvateľmi, a hoci rokovania s investorom neboli jednoduché, podarilo sa nám významne okresať plánovanú stavbu a dosiahnuť viaceré benefity pre miestnych obyvateľov,“ hovorí starosta Rudolf Kusý.
Zmenami prešla fasáda, ktorá podľa aktuálnych vizualizácií sľubuje obklad, projekt odstúpil od chodníka na Vajnorskej, čím ho rozšíril, na nároží križovatky vzniknú obchodné priestory. Okrem toho pribudol vnútroblok a výška rešpektuje okolitú zástavbu.
Bytový dom na Vajnorskej - jeden z pôvodných návrhov Zdroj: KLM Group
Projekt známeho podnikateľa získal územné rozhodnutie na jeseň, stavebné povolenie tento rok v júni. Podľa tohto dokumentu je výstavbu potrebné ukončiť do konca roka 2018.
Plánovaná výstavba sa menila v priebehu rokov viackrát, pôvodne tu malo vzniknúť viac než sto bytov a k tomu prislúchajúci počet parkovacích miest. Výška mala dosahovať deväť nadzemných podlaží, parkovanie malo byť riešené na povrchu.
„Miestni obyvatelia však celkom pochopiteľne boli proti takejto výstavbe a proti projektu spísali petíciu,“ hovorí R. Kusý. Aktualizovaný zámer dostal aj úplne odlišnú architektúru.
Známe mená
Investor projektu L. Bašternák kúpil bývalú základnú školu spolu s pozemkami v roku 2009 za 1,5 milióna eur od mestskej časti v dražbe. Stalo sa tak po tom, čo ju samospráva chcela priamo predať firme L.S. Trading za 1,39 milióna, no tá pri výzve na zaplatenie kúpnej ceny od kúpy odstúpila.
Bytový dom na Vajnorskej - jeden z pôvodných návrhov Zdroj: KLM Group
Dražby sa potom zúčastnili tri subjekty, prihadzovali dva a nehnuteľnosť napokon získala firma Balax zastúpená L. Bašternákom. Zápisnica ďalších zúčastnených neuvádza.
Podnikateľ má za sebou viacero developerských projektov v hlavnom meste. Najznámejšie je Bonaparte na hradnom vŕšku, kde vzniklo približne 40 veľkometrážnych bytov. V jednom z nich býva premiér Robert Fico, nedávno sa tu konal protest.
Architektúru Bonaparte i pripravovaného projekt na Vajnorskej navrhol architekt Ľubomír Hurajt. Je zároveň autorom L. Bašternákovej vily a projektantom prestavby historickej budovy na Gorkého ulici.
Za ňou stojí Matúš Výboh, medializovaný ako jeden zo sponzorov vládnej strany Smer. Rovnaký architekt navrhoval aj dom Jána Počiatka, bývalého ministra dopravy a predtým financií.
Protest pred Bonaparte Zdroj: Marián Biel
Skupina firiem a ľudí okolo L. Bašternáka spolu s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom čelí v posledných mesiacoch veľkej kritike a medializácii v súvislosti s podozrením na daňové podvody a vyplácanie mnohomiliónových vratiek DPH.