Mesto Banská Bystrica včera na sídlisku Fončorda odovzdalo do užívania nové bytovky so 40 nájomnými bytmi. V domoch sa nachádzajú najmä jednoizbové a dvojizbové, ale aj šesť trojizbových bytov. V každom dome je na prízemí jeden dvojizbový bezbariérový byt.

Výstavba nových bytoviek vrátane infraštruktúry stála takmer 55,7 milióna korún. Z toho mesto z vlastných zdrojov investovalo vyše 12 miliónov korún. Ostatné prostriedky tvorí úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) vo výške takmer 30,5 milióna korún, dotácia od ministerstva výstavby a nenávratný príspevok ŠFRB.

Nájomné stanovilo mesto na 72 korún za štvorcový meter mesačne, je to teda od 2 900 korún za mesiac pri jednoizbových bytoch do vyše 5 500 korún mesačne pri trojizbových bytoch. Podmienkou nájomnej zmluvy je zaplatenie zálohy vo výške sedem až deväťmesačného nájomného podľa veľkosti bytu.

Ako pre agentúru SITA uvádza hovorkyňa mesta Dagmar Svešniková, nájomníkov do nových bytov vyberala komisia pre zdravie, sociálnu starostlivosť a bytovú politiku mestského zastupiteľstva spomedzi 52 žiadateľov. Dodáva, že po zverejnení týchto informácií prišlo 19 nových žiadostí, takže momentálne má mesto 31 neuspokojených uchádzačov, čo je na ďalšie tri takéto domy.

Nájomná zmluva sa uzatvára na jeden rok, pri plnení podmienok sa bude predlžovať. Mesto bude môcť byty predať až po splatení úveru ŠFRB. Banská Bystrica chce vo výstavbe nájomných bytov pokračovať aj v budúcnosti.


Vybrané správy automaticky prevzaté z ekonomického servisu agentúry SITA sú na eTRENDE dostupné 7 dní od času uverejnenia. O podmienkach získania prístupu ku kompletnému spravodajskému servisu vrátane archívu sa informujte na www.sita.sk.                    © SITA