Pred pohľadom z ulice mondénneho Notting Hillu sa skrýva vnútri domového bloku, vtesnaný k starej budove, bydlisku projektanta. Gianniho Botsforda roky iritoval pohľad na plochostropý bungalov, až sa vyskytla šanca ho nahradiť.

Teraz vidí z okien do dvora lievikovitú strechu svojho domu zakončenú štíhlym okulusom. Odhaduje, že reflexnosť krytiny z dlhých obdĺžnikových medených panelov vydrží tak päťdesiat rokov, kým sa na nej nevytvorí medenka.

Hra so svetlom

Z tvaru strechy by sa dalo usudzovať, že je digitálnym konštruktom. V skutočnosti, ako vysvetľuje architekt v krátkom filme skupiny Stephenson / Bishop, vznikol aj s prispením manuálnych procesov. Cieľom bolo optimalizovať v dome svetelné podmienky.

Pozemok obrátený na sever zatieňuje mohutný platan a z troch strán zástavba. Najviac päťposchodová budova z juhu.

V torontskom časopise Azure G. Botsford vysvetlil, že na skúmanie hodnôt svetelného toku v jednotlivých bodoch parcely a nad ňou použil tiež environmentálny softvér.

Ukázalo sa, že „osvetlené budú len dve bočné záhrady a sklené časti domu“ a že „vrchol strechy bude v najnižšom bode dopadu slnečného svetla v deň zimného slnovratu“.

Tvar strechy však ovplyvnila 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa