Rande s realitou - menu:

Pole sa mení na štvrť

Pred dvoma rokmi prešla hodnotením prvá fáza susedného projektu pomenovaného Veterná. Chladné počasie vtedy chcelo, aby sme si projekt spojili práve s názvom. Zaujímavejšia bola ale samotná novostavba. Triezve dispozície, obklady na fasáde, viacero dobrých riešení. Na druhej strane stála sama v poli a radiátorové trubky nevkusne zasahovali do izieb. Čo sa medzičasom zmenilo?

Po dvoch rokoch už stojí skolaudovaná úvodná etapa druhej časti nazvanej Slnečná. Ponúka celkovo 82 bytov, z čoho väčšina je predaná a ostáva voľných zhruba desať bytov. Projekt si našiel kupujúcich pri priemerných uvádzacích cenách   okolo 1 400 až 1 600 eur/m2 vrátane DPH.

Pole medzi zónou Tesco a obchvatom Trnavy sa postupne mení na obytnú štvrť. S každou novou bytovkou od Lucronu je to príjemnejšie miesto na život. Pribudli nové chodníky, rekonštrukcie častí ciest. Za bytovkami zasa vybudujú verejný park, prepojený aj s prvou etapou. Argument, že ide o bývanie v poli dnes už len sťažka obstojí. Ale treba počítať s výstavbou v ďalších rokoch.

Arboria Slnečná: Keď sa pole mení na obytnú štvrť

Rande s realitou v Arboria - etapa Slnečná I Zdroj: Ľuboš Mistrík

Architektúrou nadväzuje

Arboria – Slnečná architektúrou nadväzuje na Veternú. Podobné hmotové riešenie, podobná farebná kombinácia. A kým pred dvoma rokmi sme chválili hodnotne pôsobiace materiály a fasády, teraz je to ešte lepšie. Výrazné, pritom nerušivé farby na dome a tmavá podnož s doplnkami z kameňa by bez problémov prekonali mnohé drahšie bratislavské novostavby. Potešia aj zastrešené kontajnery.

V súčasnosti sú skolaudované dva vchody a niektorí obyvatelia už napriek dokončovacím prácam bývajú. Vnútri ide o klasické riešenie – výťah, okolo ktorého je „obtočené“ presvetlené a čisté schodisko. Otázkou je, čo s bielymi stenami spraví dlhodobé používanie.

Po vystúpení z výťahu sa nevstupuje do klasickej chodby, ale veľkého otvoreného pavlačového priestoru. Vnútro domu totiž tvorí jeden obrovský presvetlený priestor ťahajúci sa cez všetky poschodia, v ktorého strede developer chystá grafický prvok, zatiaľ stvárnený vystúpenými materiálmi. Ešte ho dofarbí.

Chápeme výhodu tohto riešenia v podobe presvetlených a vzdušných chodieb. Na druhej strane nám okrem vizuálnej stránky vadí otvorenosť spojená s potenciálnym hlukom (keď bude dieťa z piateho poschodia pred dverami kričať, že sa mu nechce ísť von, tak to budú počuť aj na prvom). Zvážte sami, prípadne nám napíšte do diskusie váš názor. Na Slovensku sme zatiaľ žiadne takéto veľkolepé otvorené riešenie nevideli. S výnimkou Justičného paláca...

Arboria Slnečná: Keď sa pole mení na obytnú štvrť

Rande s realitou v Arboria - etapa Slnečná I Zdroj: Ľuboš Mistrík

Dobre riešené byty, pár detailov

V bytoch sme hľadali radiátorové trubky, ktoré po našich pripomienkach z predošlej výstavby developer schoval do sadrokartónu. Ale až v ďalšej etape budú zasekané v stenách tak, ako je dnes bežnou praxou, keďže aj súčasné riešenie oberá o priestor v izbách.

Dispozície sú rozumné, našli sme len pár ergonomických nedostatkov, ako napríklad zástrčka v kúpeľni na ľavej strane či vysoký schod pri vstupe na balkón predzáhradky. Aj toto ale Lucron v dvojke Slnečnej odstraňuje. Je potešujúce vidieť, ako sa developer učí na vlastných chybách, Rande s realitou vidí už tretí projekt firmy a výsledok je za každým o kus lepší.

Dvojpodlažné podzemné garáže patria svojou svetlosťou, spracovaním a jednoduchou orientáciou medzi slovenský nadpriemer, developer myslel na také detaily ako odhlučnenie otvárania garážovej brány gumenými dorazmi, aby nerachotila v byte umiestnenom nad ňou.

Pivnice sú známeho „rakúskeho typu“, čo znamená nesympatické železné kobky. Na smútok fanúšikov murovaných pivníc, medzi ktorých sa radíme aj my, ich ale využíva čoraz viac tunajších novostavieb.

Arboria Slnečná: Keď sa pole mení na obytnú štvrť

Rande s realitou v Arboria - etapa Slnečná I Zdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Arboria Slnečná vhodne dopĺňa zástavbu. V zóne na okraji Trnavy prináša na pohľad hodnotnú architektúru, triezve dispozície bytov a príjemný park. Projekt ukazuje, že sa to dá robiť aj v inom krajskom meste ako hlavnom a takmer vypredaná kapacita zasa, že o takéto byty je záujem.

Hoci niektoré riešenia ešte nie sú dokonalé (radiátorové trubky, vnútorná pavlač), ako celok bude Arboria príjemným miestom na bývanie i pre okolie. Pole sa mení na plnohodnotnú obytnú štvrť.

Rande s realitou - Arboria - Slnečná
Plusy Mínusy
hodnotne pôsobiaci exteriér vnútorná pavlač
rozumné dispozície bytov radiátorové trubky vstupujú do priestoru izieb
jasne členené garáže bariérovosť vstupu na predzáhradky
budúci park
spracovanie niektorých detailov

Arboria Slnečná: Keď sa pole mení na obytnú štvrť

Rande s realitou v Arboria - etapa Slnečná I Zdroj: Ľuboš Mistrík

Rande s realitou - menu: