Sám v poli môže stáť strašiak alebo vojak. Kým jeden je škaredý a slúži na odplašenie iných škaredých (škodcov), vojak má stáť hrdo, byť dokonale nacvičený a s naškrobenou uniformou. Arboria stojí v poli taktiež úplne sama, nepočítajúc elektrorozvodnú skriňu a príležitostných psíčkarov. Skončí ako strašiak alebo hrdý vojak?

Téma bývania je atraktívna naprieč Slovenskom, nielen v hlavnom meste, ako niekedy vyplýva zo spravodajstva. Len sa toho stavia menej, v menších počtoch, s menším marketingom a z dielne miestnych, niekedy neskúsených developerov. Na druhej strane práve takíto môžu lepšie poznať špecifiká lokality, túžby domácich obyvateľov a napríklad to, či im nevadí silný vietor.

Pretože v Arborii fúka. Tento 94-bytový projekt na príznačne pomenovanej Veternej ulici, stojí na severovýchodnom okraji Trnavy blízko obchvatu mesta a výpadovky na Hlohovec. To znamená dobrú dopravnú dostupnosť a možnosť napojenia sa na rýchlostnú cestu a následne diaľnicu D1 až tesne pred/za mestom. A ten vietor? V čase Rande s realitou sme mali šťastie, ale inak je to bežná vec. Z iných projektov však máme rovnakú skúsenosť a Trnavčania sú zvyknutí.


Rande s realitou
Práve čítate - Arboria: sama novostavba v poli (pohľad redakcie)
Prepnite na - Sto chutí pre sto ľudí v trnavskej Arborii (pohľad odborníka)
Prepnite na -

Fotogaléria z Arboria Park<br>
Arboria: sama novostavba v poli

Sám v poli

Arboria je prvá etapa oveľa väčšej a rozľahlejšej zástavby. Poloha sedempodlažnej bytovky evokuje prirodzenú otázku o ďalších stavebných mechanizmoch v okolí, a teda slovnom spojení „bývanie na stavenisku“. Avšak aj to sa dá eliminovať, navyše prvá etapa stojí priamo pri príjazdovej ceste a ak stavbári dobre zorganizujú práce, tak sa nákladiaky budú môcť zabývaným rodinám úplne vyhnúť. Plusom môže byť blízkosť nákupnej zóny s Tescom a ďalšími obchodmi.

Projekt od luxemburskej developerskej spoločnosti Lucron vďaka triezvej, na blízky pohľad hodnotnej, architektúre do prostredia zapadá a nevyzerá ako z iného sveta. A odstúpením od hlavnej cesty ešte dáva priestor okolitým panelákom vyniknúť. Kým sa nepostavia ďalšie bytovky v susedstve, budete môcť návštevy navigovať veľmi jednoducho – zídeš z diaľnice, na kruháči doprava a jediná novostavba v poli.

K urbanizmu a budúcemu bývaniu je zatiaľ osamelosť budovy snáď jedinou výčitkou, inak je zvládnutý príjemne a naplno rešpektuje svoje okolie. A kým väčšinou sa stáva, že na vizualizáciách developer ukazuje drevené a iné obklady a napokon je z toho nafarbená fasáda, tu je to naopak. Investor sľuboval sivú fasádu, z ktorej časti sa napokon vykľuli štvorcové obklady aj s trblietavým efektom. Vyzerá to dobre a projektu to dáva šmrnc vyššej triedy.

Arboria: sama novostavba v poli

S prekvapeniami

Stovka bytov sa môže na 65-tisícové mesto zo skúsenosti z iných regiónov zdať veľa, ale vypredanosť Arborie hovorí opak. Napriek tomu, že cena na miestnu konkurenciu nie je najnižšia – niekde okolo 1 500 eur/m2  s daňou za štvorcový meter, voľná je už menej než polovica. V praxi to znamená, že trojizbový byt s výmerou 77 m2, lodžiou, pivnicou a spoločným parkovaním vonku dostanete za 114-tisíc. Dvojizbový s rozlohou necelých 54 štvorcov potom stojí aj 80-tisíc. Dôležitejšie ako náš názor na ceny je odozva trhu, a čo za to klient dostane.

...okrem iného dostane odhalené vedenie kúrenia. Prvotný šok z riešenia z polovice minulého storočia na chvíľu pozastavil tvorbu ďalších dojmov. Klientom to neprekáža (sú na to vraj zvyknutí) a najmä v ďalších etapách už bude potrubie vhodne zasekané do stien. V tejto úvodnej fáze to skrátka projektantom alebo stavbárom ušlo, a nikto to nezastavil. Rozporuplné dojmy pochádzajú aj z rôzne chaotických, nie ideálne riešených kúpeľní, viac v pohľade odborníka.

Ďalšie dojmy sú už odlišné. Najmä dispozície tradičných bytov (ktoré sa aj najskôr vypredali) možno označiť ako triezve a šikovné, v niektorých dvojizbových poteší najmä veľký šatník. Byty sú dostatočne presvetlené a samotnej Arborii nič nezacláňa ani nestojí vo výhľadoch. Z vyšších poschodí sú na dohľad známe trnavské veže aj ďaleké Karpaty. Na najnižšom prvom poschodí zase čakajú predzáhradky.

Arboria: sama novostavba v poli

Zelená, kam pozrieš

Arboria má zvláštnosť v spoločných priestoroch, ktorú majitelia väčšiny novostavieb poznajú len zo starých domov. Každé poschodie má vlastnú chodbu spoločnú pre byty, zámkom oddelenú od spoločného schodiska a výťahu. Praktické a pri pohľade na masívne protipožiarne dvere asi nie jednoduché riešenie. Nikde však nevidno plytvanie a priestoru je akurát. Sťahovanie uľahčí výťah s dverami po oboch stranách – do jednej naložíte, z druhej vyložíte. Steny rámcuje zelená farba.

Tá istá, ktorá poteší aj pri pohľade do inokedy nezaujímavých a strohých podzemných garáží. Na natretých stĺpoch a „tehličkovom“ vyhotovení stropu vidno, ako málo niekedy stačí, aby urobil projekt dojem aj pod zemou, na ktorý sa tu takmer vždy zabúda. K samotnej garáži, kde státie stojí 7 500 eur, niet výhrad. Horší dojem zanechali, údajne rakúske, pivnice, teda plechové kobky. Aspoň že sú dostatočne veľké a v cene.

Strašiak či vojak?

Projekt Arboria ukazuje aj podľa výsledkov predaja cestu, akou to v krajských mestách môže ísť. Veľký projekt, ktorý pokojne zhltne aj stovky bytov rozdeliť na menšie etapy, otestovať si trh (hoci tie radiátorové trubky naozaj nebolo treba testovať), nastaviť akceptovateľnú cenovku a hľadať rozumné a finančne prijateľné riešenia. Ak sa Arboria v ďalších etapách zbaví niekoľkých detailov, bude to viac než slušné. Odpoveď? Žiadny strašiak, ale uniforma ešte potrebuje prežehliť.


Rande s realitou
Práve čítate - Arboria: sama novostavba v poli (pohľad redakcie)
Prepnite na - Sto chutí pre sto ľudí v trnavskej Arborii (pohľad odborníka)
Prepnite na -

Fotogaléria z Arboria Park

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.