Rande s realitou - menu:

Na Slovensku je jediný projekt, ktorý sa dá porovnať s Arboria Parkom rozlohou a počtom bytov. Aj petržalské Slnečnice navštevujeme v rámci Rande s realitou pravidelne v ročných až dvojročných intervaloch a hodnotíme pokrok novej štvrte.

Arboria Park vyrastá na severovýchodnom okraji Trnavy, developerom projektu je Lucron Development. Na zhruba desiatich hektároch tu postupne vznikne 1 500 bytov v desiatich objektoch. Stredom celej štvrte bude prechádzať verejný park ústiaci do polosúkromných vnútroblokov. Na východnom okraji sa už pripravuje vybudovanie športovej zóny Relax Park s detskými ihriskami a športoviskami.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - v pozadí skoršia fáza Slnečná vpravo rozostavaná Zelená Zdroj: TREND Reality

Hotová je takmer tretina novej štvrte

Výstavba sa začala na jeseň 2011. Koncom nasledujúceho roka bola dokončená prvá fáza Veterná s 94 bytmi v cenách okolo 1 500 až 1 600 eur za štvorcový meter v štandarde. O necelé dva roky pribudla Slnečná so 168 bytmi. Obe časti sú zabývané a vidno, že ľudia sa o bývanie aj okolie starajú.

Aktuálne dokončená Východná, hodnotená v tomto Rande s realitou, pozostáva z dvoch prepojených blokov so 130 bytmi. Ceny sa tu už pohybovali zhruba o stovku vyššie ako v prvej etape.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria Park - prehľad etáp projektu Zdroj: TREND Reality

Vedľa nej je rozostavaná Zelená, ktorá na prelome tohto a budúceho roka prinesie ďalších 203 bytov a už tento mesiac sa začína stavať aj Mesačná so 163 bytmi. Začiatkom budúceho roka tak bude hotová viac ako tretina plánovaného rozsahu Arboria Parku.

Projekt v Trnave prakticky nemá priamu konkurenciu. Jediný väčší projekt je Miko s 250 bytmi na južnom okraji mesta, kde sa ceny pohybujú okolo 1 200 eur na štvorcový meter a zodpovedá tomu aj nižší štandard. Okrem toho tu vznikajú len menšie bytovky.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná Zdroj: TREND Reality

Blízko do centra aj na obchvat

Arboria sa rozkladá medzi Veternou, Východnou, Piešťanskou ulicou a obchvatom Trnavy. Blízko je to nielen do centra mesta, kam sa dá zájsť aj peši, ale aj na výpadovku na Hlohovec a Piešťany či na diaľnicu D1. V susedstve je Obchodné centrum Galéria s veľkým Tescom a park so známym Bellušovým vodojemom.

Obyvatelia bytov orientovaných smerom k Piešťanskej ulici však môžu v budúcnosti očakávať ďalšiu výstavbu. Na rozľahlom pozemku malo vzniknúť nákupné centrum, už dlho tu však stoja len základy stĺpov v poli.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná Zdroj: TREND Reality

Kombinácia dobrej dostupnosti, vybavenosti a prijateľných cien znamená dobrý predaj bytov. V Arborii fungujú aj investičné nákupy. Porovnateľný dvojizbový byt, aký stojí v bratislavskom projekte rovnakého developera okolo 135-tisíc eur, vyjde v Trnave o 40-tisíc lacnejšie. Prenajať sa však vraj dá za rovnakých 650 eur s energiami.

Triezva pestrosť

Pri hodnotení architektúry si opäť môžeme pomôcť porovnaním so Slnečnicami. Na rozdiel od petržalskej štvrte, ktorú celú doteraz navrhoval jeden tím architektov, Lucron vyskúšal zmenu. Prvé dve fázy navrhol ateliér A3A Jozefa Ondriaša, aktuálnu Východnú a susednú Zelenú renomované štúdio Šujan_Stassel.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - vnútroblok s detským ihriskom Zdroj: TREND Reality

Obe rozdielne časti spolu dobre komunikujú, spoločné majú využitie kombinácie rôznych materiálov, nielen fádnej omietky. V nových etapách sa opäť vracia živšia architektúra J. Ondriaša. Výslednému celku však obmena pomôže. Prinesie vyššiu pestrosť, nie však na spôsob divoko zateplených sídlisk, ale vo veľmi triezvom duchu.

Koncepcia Arborie spája polosúkromné vnútrobloky, súkromné záhradky a verejný park ťahajúci sa celou štvrťou. Po dokončení získa Trnava takmer kilometer dlhý zelený pás s ihriskami a oddychovými plochami. Dokončená zhruba tretina pôsobí veľmi príjemným dojmom vďaka kombinácii štrkových cestičiek, trávnikov, stromov a lúčneho porastu. Pri prvých dvoch etapách je už zeleň pekne vyrastená.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - terasa na prízemí Zdroj: TREND Reality

Vzhľadom na aktívnejší prístup miestnej radnice k verejným priestorom v porovnaní s hlavným mestom, ktorý sa v Arborii prejavil napríklad aj na spolupráci pri návrhu cyklotrasy, môže byť zeleň dlhodobo udržateľná.

Spoločné priestory

Arboriu Východná tvoria dva bloky – menší trojpodlažný a väčší šesťpodlažný – prepojené prízemným traktom. Vytvárajú polosúkromný vnútroblok s detským ihriskom. Prístupný je nielen z centrálneho parku, ale aj otvorenými priechodmi z oboch ulíc, pre ktoré developer oželel pár bytov. Škoda len, že je potrebné zdolať pár schodov.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - vstup do vnútrobloku od Tesca Zdroj: TREND Reality

Bezbariérový vstup do domu je z vnútrobloku a výťahom z garáže. Trochu rušivo pôsobí „opevnenie“ tvorené múrikmi súkromných predzáhradiek. Zo 159 parkovacích miest je 103 v garáži, z vonkajších je až 46 voľne využiteľných.

Podzemné garáže sú úhľadne upravené, parkovacie miesto vyšlo na necelých šesťtisíc eur, vonkajšie na 3,5 tisíca. V podzemí sú aj plechové pivničné kobky. Schodiská majú vďaka oknám denné svetlo. Dostalo sa aj do dlhých chodieb väčšieho bloku, kde je na jednej strane francúzske okno a na druhej svetlík. Pre celé poschodie slúži len jedno schodisko s jedným výťahom.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - podzemná garáž Zdroj: TREND Reality

Vyladené dispozície

Projekty Lucronu sa už dajú spoznať aj podľa dispozícií bytov. Osvedčené riešenia sa opakujú, čo nie je na škodu, pretože výber rôznych variantov je dostatočný. Oproti bratislavským projektom je v Trnave oveľa menej klientských zmien. Pri obhliadke tak netreba špeciálne hľadať byt v pôvodnom štandarde.

Navštívili sme všetky veľkosti bytov od 1,5-izbových až po štvorizbové s veľkou terasou. Ponúkajú dostatok odkladacích priestorov, v mnohých aj menších bytoch je samostatný šatník. Dizajn aj vyhotovenie štandardu je na veľmi dobrej úrovni.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - horný byt s terasou Zdroj: TREND Reality

Kvalita prác však škrípala na parapetoch a ďalších detailoch na balkónoch a terasách (viac v pohľade odborníka). Tento problém sa v poslednom čase opakuje prakticky na všetkých projektoch, keďže stavebné firmy zápasia s nedostatkom remeselníkov a robotníci zo zahraničia nemajú potrebné zručnosti.

Pozitívom však je, že v Arborii vidno ambíciu developera jednotlivé objekty a byty od fázy k fáze vylepšovať, odstraňovať drobnosti, ktoré sa neosvedčili. S rastúcimi požiadavkami kupujúcich a zvyšujúcimi sa cenami sa posúva štandard bytov. Vonku pribudnú polozapustené kontajnery, kým v úvodných fázach boli klasické kontajnerové stojiská v klietkach.

Arboria postupne dozrieva, Trnava získava príjemnú štvrť

Arboria - Východná - kúpeľňa v štandarde Zdroj: TREND Reality

Ide to aj v regióne

Arboria dokazuje, že ambiciózny ucelený projekt je možné realizovať aj v menšom krajskom meste. Dobrý koncept a štandard sa na základe skúseností postupne vylepšuje. Stavia sa po etapách v mierke, ktorú trh dokáže prijať. Skúšajú sa novinky, hoci nie vždy trafia cieľ. Na okraji Trnavy však vzniká štvrť, ktorá sa už teraz stáva príjemným miestom na bývanie s prísľubom dostatočných oddychových a športových možností a s dobrou dostupnosťou do centra aj okolia.

Rande s realitou - menu: