Rande s realitou - menu:

Vzhľad

Decentné čiernobiele prevedenie fasády Arboria Park osviežujú sýto zelené paravány na balkónoch a pestrofarebná fasáda najvyššieho podlažia. Balkóny vhodne rozbili masívnu hmotu a dodávajú objektu členitejší vzhľad. Zaujímavým prvkom je tiež predsadená, priebežná terasa pre byty na najvyššom podlaží, ktorá poskytuje prekrytie balkónov pod ňou a dodáva objektu dynamickejší vzhľad.

Prízemie objektu je o pol podlažia zdvihnuté oproti okoliu. Nachádzajú sa pod ním polozapustené garáže. Hmota garáži je predsadená pred hmotou domu a vytvára predzáhradky pre byty na prízemí, čo je zaujímavé pre tieto byty. No do ulice to vytvára introvertný odstup, akoby sa dom uzatváral sám do seba a s okolím nekomunikuje.

S postupnou výstavbou komplexu ide ruka v ruke aj sadovnícka úprava okolia, kde developer vysadil väčšie stromy, čo pri takom názve projektu je asi povinnosť. Hlavným prvkom projektu je však vnútroblok, vytvorený samotnou stavbou bytovky v tvare písmena U.

V tomto vnútrobloku ma vyrásť zóna pokoja a oddychu pod korunami stromov. V tomto momente nevieme zhodnotiť, ako park vo vnútri domu dopadne, keďže ľavé krídlo budovy je ešte vo výstavbe a dvor čakajú ďalšie úpravy.

Konštrukčný systém domu tvorí železobetónový monolitický stenový systém. Priečky sú z tehlového muriva a obvodový plášť tvoria železobetónové steny zateplené minerálnou vlnou so štruktúrovanou omietkou.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - vnútroblok Zdroj: Bytecheck

Spoločné priestory

Podzemná garáž je na prvý pohľad v poriadku, prehľadne značená bez vizuálnych porúch. Pri zameraní veľkostí parkovacích státí sme však namerali na niektorých miestach malú šírku, len 2 260 mm. Podlaha nie je vyspádovaná, čo bude mať za následok kaluže vody zo snehu z áut.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria Zdroj: Bytecheck

Pivničné kobky sa nachádzajú v priestoroch garáže, ale aj na jednotlivých podlažiach. Vybavené sú plechovým deliacim systémom, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. V garážových priestoroch sa nachádzajú aj technologické miestnosti, ako je výmenníková stanica pre kúrenie a TÚV a elektrorozvodňa s elektromermi pre všetky byty.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria Zdroj: Bytecheck

Z garáže sme sa presunuli výťahom na najvyššie poschodie do spoločných priestorov pred bytmi a tu nás zaujala vertikála otvoreného priestoru, ktorý je presvetlený zo strechy svetlíkom a vytvára tak z chodby pred bytmi akoby pavlač. Tento priestor dodáva chodbe denné svetlo a pôsobí vzdušnejšie.

Podľa developera nebol zámer dopriať interiéru vzdušnú galériu, ale skôr východisko. Galéria sa totiž nachádza v rohoch vnútrobloku, kde by pre nevyhovujúcu svetlotechniku ani nebolo možné spraviť byty. Takéto veci väčšinou vznikajú pri ortodoxnom návrhu pôdorysu založenom na pravom uhle. Koniec koncov my tento priestor hodnotíme kladne.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - galéria Zdroj: Bytecheck

Materiálové riešenie spoločných priestorov, chodieb a schodísk je jednoduché v podobe bielych stien, svetlej keramickej podlahy a kontrastného čierneho zábradlia.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - svetlík nad galériou Zdroj: Bytecheck

Byty

Pri prehliadke bytov sme objavili jednoduché, účelné dispozície bez zbytočných nevyužitých plôch. Materiálové prevedenie štandardu bolo príjemné v prírodných farbách. Prevedenie detailov a rovinatosť plôch bola taktiež v poriadku. V štandarde developer ponúka laminátové podlahy v izbách, v hygienických priestoroch keramickú dlažbu a obklad, dvere s laminátovým povrchom, vstupné dvere v bezpečnosti triedy 2.

Okná sú plastové s izolačným dvojsklom. Kúrenie je zabezpečené z odovzdávacej stanice OST a vykurovacie telesá sú vybavené meračmi pre výpočet spotreby tepla. Teplá úžitková voda je pripravovaná taktiež v stanici OST a každý byt má vodomery.

Pri prehliadke bytov sme narazili iba na dve normové chyby, a to že v niektorých bytoch sa dvere do kúpeľne otvárali do neprípustnej vzdialenosti od záchodovej misy a niektoré vonkajšie parapety na oknách neboli dobre vyspádované.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria Zdroj: Bytecheck

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria Zdroj: Bytecheck

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - nedostatočná vzdialenosť misy od dverí Zdroj: Bytecheck

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou Arboria - nevyspádovaný parapet Zdroj: Bytecheck

Pri jednom okne sme ešte objavili nesystémové prevŕtanie okenného rámu zvnútra skrutkami. Táto chyba sa však už neopakovala. Aspoň nie v obhliadnutých bytoch.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - nesystémové prichytenie lišty skrutkami Zdroj: Bytecheck

Balkóny a lodžie sú zväčša priestranné s gressovou dlažbou. Terasy na najvyššom podlaží majú dlažbu na terčoch. Tam nás zaujal netypický detail riešenia atiky, kde namiesto oplechovania je použitá dekodoska. Pekný detail, ale voda sa drží na vrchnej ploche a potom steká po omietke, kde už teraz bolo badať zanášanie týchto stien špinou. Vybavenie terás je dobré nezamrznými ventilmi, osvetlením a elektrickými zásuvkami.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - špinavé steny atýk zatekaním Zdroj: Bytecheck

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - nezamrzné ventily na terasách Zdroj: Bytecheck

Pri obhliadke terás sme sa rozhliadli aj do okolia a zo strany ulice výhľad trochu kazil objekt obchodného domu. Vnútroblok z druhej strany zasa nesie riziko hlučnosti a blízkosti druhého krídla objektu s nazeraním si do bytov navzájom.

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - výhľad zachraňuje stavba vodojemu od architekta Beluša Zdroj: Bytecheck

Arboria: mestské bývanie s vnútroblokom

Rande s realitou - Arboria - vnútroblok s rizikom hlučnosti Zdroj: Bytecheck

Záver

Arboria Park predstavuje typ mestského bývania so všetkými výhodami tohto druhu ako napríklad dostupnosť občianskej vybavenosti, dobré dopravné napojenie na mesto a diaľnicu, po narastení zelene môže dať za pravdu aj svojmu menu Park.

Po technickej stránke je spracovanie objektu na dobrej úrovni. Dojem trochu kazil výhľad na obchodný dom hneď vedľa. Riešenie vnútrobloku môže vytvoriť pokojné miesto plné zelene, ale taktiež môže narúšať súkromie v bytoch. Radi by sme sa premiestnili v čase a podrobili projekt opätovnej kontrole. Najmä, či riešenie atýk dekodoskami zvládlo svoju funkčnosť a či sú samotní obyvatelia spokojní.

Autor pôsobí v spoločnosti Bytecheck, s.r.o.
www.bytecheck.sk

Rande s realitou - menu: