Americké poisťovne naprieč USA zhoršujú podmienky pre klientov alebo úplne prestávajú ponúkať poistenie nehnuteľností pre obavy z ničivejších živelných pohrôm a rastúcich nákladov na obnovu domov. Mnohí Američania tak strácajú prístup k zabezpečeniu svojho majetku, zatiaľ čo sú podľa expertov vystavení silnejúcemu riziku lesných požiarov alebo hurikánov. Na fenomén upozorňuje v posledných týždňoch množstvo svetových médií.
Podľa nedeľňajšieho článku denníka The Washington Post najmenej päť veľkých poisťovníckych skupín vrátane Nationwide alebo Berkshire Hathaway oznámilo regulačným orgánom, že upravujú svoje ponuky pre meteorologické extrémy poháňané klimatickou zmenou. Na vývoj reagujú tým, že sa sťahujú z niektorých oblastí, prestávajú pokrývať škody spôsobené niektorými javmi, alebo navyšujú poistné.
Problémy vo viacerých štátoch
The Wall Street Journal v júni informoval, že skupina AIG plánovala obmedzenie svojich služieb v oblastiach s vysokým rizikom záplav alebo požiarov na východnom pobreží USA a na hornatom západe. Spravodajská spoločnosť BBC zase opísala príbeh ženy z mesta New Orleans, ktorá musela tento rok zrušiť poistenie svojho domu, keď jej hrozil nárast ročných výdavkov z 3 000 dolárov na viac ako trojnásobok.
Správy prichádzajú v čase mimoriadnych katastrof, ktoré počas leta zažili ľudia v rôznych častiach USA. Štát Vermont v júli zasiahli silné záplavy, s prívalmi vody a bahna sa minulý mesiac potýkali aj na juhu Kalifornie v dôsledku vzácnej tropickej búrky. Mesto Lahaina na havajskom ostrove Maui zdevastoval požiar, spálené stavby hlási pre nevídane silné požiare tiež štát Louisiana.
Človekom spôsobené klimatické zmeny podľa vedcov vytvárajú v USA podmienky pre čoraz ničivejšie extrémy počasia. „Rovnaké riziká, pre ktoré je poistenie čoraz dôležitejšie, ho robia horšie dostupným,“ poznamenala analytička Carolyn Kouskyová pôsobiaca vo Fonde na ochranu životného prostredia.
Zlá situácia v Kalifornii či na Floride
Zrejme najrozsiahlejšie sú problémy s poistením nehnuteľností v Kalifornii, kde sa dlhodobo zhoršujú dopady lesných požiarov. Dve popredné poisťovne, State Farm a Allstate, tento rok na jar oznámili, že prestanú v najľudnatejšom americkom štáte uzatvárať nové poistné zmluvy. State Farm uviedla, že dôvodom je nárast stavebných nákladov a „rýchlo rastúce riziko katastrof“.
Pre hrozbu požiarov tento rok prišla o poistenie svojho domu aj Beth Prattová, ktorá bola klientkou Allstate vyše 30 rokov, napísala verejnoprávna rozhlasová spoločnosť NPR. V júli jej poisťovňa oznámila, že s ňou zmluvu neobnoví, napriek protipožiarnym opatreniam, ktoré na svojom pozemku urobila. „Len tak ľudí odstrihnúť, je to znepokojivé, viete. Cítime sa potom extrémne zraniteľne,“ povedala Prattová.
Kríza na trhu s poistením nastala tiež na Floride, ktorá leží v oblasti výskytu silných hurikánov. Nové zmluvy tu tento rok prestala ponúkať firma Farmers Group, ktorá denníku WSJ oznámila, že náklady na škody spôsobené prírodnými katastrofami sú na „historicky vysokej úrovni“.
Poistky sú likvidačné
Niektoré menšie poisťovne v juhovýchodnom štáte USA skrachovali po tom, ako tu vlani hurikán Ian spôsobil škody za vyše desiatok miliárd dolárov. Podľa analytickej spoločnosti Aon americké poisťovne počas uplynulých troch rokov vyplatili v súvislosti so živelnými pohromami skoro 300 miliárd dolárov, čo podnikateľská komora APCIA označila za rekord pre daný časový úsek.
Snaha poisťovní vyhnúť sa potenciálne likvidačným záväzkom má za následok dramatický rozmach štátnych programov poslednej inštancie. Tento druh poistenia sa opiera o peniaze daňových poplatníkov a môže byť pre mnohých cenovo nedostupný.
Podľa WP sa budú musieť s vplyvom klimatickej zmeny vysporiadať aj štátne programy. „Keď vidíte, ako poisťovne hromadne odchádzajú, pretože ich cena rekonštrukcie domov na Floride privádza k bankrotu, je arogantné alebo bláznivé myslieť si, že by to isté pri snahe pomôcť nestretlo štát,“ myslí si šéf environmentálnej organizácie Sierra Club Ben Jealous.