O projekte, ktorý mal vyrásť na oblúkovom pozemku medzi stanicou a Tomášikovou ulicou, sa hovorilo už pred troma rokmi. Developer vtedy navrhoval 15-podlažný vežiak s bytmi, apartmánmi a ateliérmi. Od mestskej časti, ktorá schvaľovala stavebné povolenie, však dostal červenú.

Stopka od mestskej časti

„Predložený návrh hmoty objektu a jeho štruktúry nekorešponduje s jedinečnou architektúrou objektu Železničnej stanice Bratislava – Nové Mesto a zároveň vytvára neprimeranú a nevhodnú vizuálnu a fyzickú bariéru, ktorá bráni v orientácii cestujúcich a návštevníkov stanice,“ písalo sa začiatkom roku 2015 v stanovisku mestskej časti.

Developer vtedy hľadal vhodnú podobu projektu. Dnes ju podľa všetkého našiel, keď predložil úradom nový zámer. Ten počíta s tým, že komplex bude pozostávať z dvoch samostatných polyfunkčných objektov so spoločnou podzemnou časťou. Prvá časť nesie meno Semiramis - Blok A a druhá Semiramis - Blok B. Priestor medzi nimi má vyplniť verejný park.

Obe veže majú mať tri podzemné a 14 nadzemných podlaží, keď od úrovne piateho podlažia terasovito ustupujú. Na prvom podlaží má byť situovaná recepcia a prevádzky poskytujúce služby a obchodné priestory. Na druhom až šiestom podlaží počíta developer s apartmánmi a štúdiami. Bytové jednotky majú byť umiestnené na siedmom až štrnástom podlaží.

Prevažujú dvojizbáky

Celkovo má byť v komplexe umiestnených 84 apartmánov, 80 štúdií a 114 bytových jednotiek. Dominovať majú dvojizbové byty, keď ich má byť v komplexe 78. Ponuku dopĺňajú dve jednoizbové, 24 trojizbových a desať štvorizbových bytov.

Ambiciózny projekt pri Kuchajde ožíva, pozrite si jeho novú podobu

Polyfunkčný objekt Tomášikova (Semiramis) Zdroj: EIA/Merius

Objekt má obsluhovať 474 parkovacích stojísk. So stavebnými prácami by chcel developer začať v auguste 2018, ukončenie stavby je naplánované na koniec roka 2020 s tým, že noví obyvatelia by mohli komplex využívať od začiatku nasledujúceho roka. Investor vyčíslil celkové náklady na 47 miliónov eur.

Merius realizoval napríklad bytový projekt Meinl Residence v blízkosti nákupného centra Central v Ružinove. Predtým realizoval bytové projekty Eden Park v Ružinove a Letná Residence v Novom Meste. Postavil aj administratívnu budovu na Šoltésovej ulici a realizoval prestavbu historických objektov na kancelárie na Štefánikovej a Karpatskej ulici v centre Bratislavy.