Určité rozdiely medzi týmito troma rôznymi typmi požičania peňazí sú. Medzi najčastejšie patria hlavne tie, ktoré hovoria práve o ich zabezpečení. Rozdiely môžu byť v preukazovaní príjmu na nich obhájenie, rovnako aj v dĺžke splácania, v ich zabezpečení, ako aj v rôznych úrokových sadzbách. Na druhej strane majú všetky spoločnú jednu vec - a to, peniaze, ktoré ste si požičali, je potrebné vždy vrátiť organizácií alebo banke, od ktorej ste si ich požičali.
Pod výrazom pôžička, neviem čo máte presne na mysli, ale pravdepodobne požičanie peňazí od nejakej inštitúcie, prípadne zamestnávateľa. Podmienky takéhoto požičania peňazí závisia, od konkrétnej inštitúcie, ktorá financie požičia. Pri takýchto typoch úveru klient zvyčajne neručí nehnuteľnosťou.
Pod pojmom úver, asi máte na mysli klasický spotrebný úver, ktorý poskytujú všetky bankové inštitúcie. Pri žiadaní o takýto typ úveru, je potrebné vždy banke preukázať príjem, z ktorého bude zabezpečené jeho splácanie. Zvyčajne sa poskytujú na maximálnu dobu splácania 10 rokov a majú o dosť vyššie úrokové sadzby ako pri hypotekárnych úveroch.
Hypotéka je typ úveru, pri ktorom sa vždy musí zakladať nehnuteľnosť a slúži na zabezpečenie takéhoto poskytnutého typu úveru. Dĺžka splácania môže byť až 30 rokov a úrokové sadzby sa v súčasnosti pohybujú niekde na úrovni 3,5 %. Dokonca pri tomto type úveru, ak klient spĺňa zákonom stanovené podmienky, môže získať aj od štátu príspevok v podobe štátneho príspevku pre mladých. V súčasnosti sa výška príspevku pohybuje vo výške 3 percentá.
Mojou radou pre vás je, požičať si finančné prostriedky vždy od inštitúcie, ktorá je riadne etablovaná na finančnom trhu a podlieha kontrole Národnej banky Slovenska.
Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.
