Barové sedenie

Kuchynské ostrovčeky sú medzi interiérovými dizajnérmi a samotnými užívateľmi neuveriteľne obľúbené a nie je ťažké odhaliť príčinu. Ak sa v úlohe hostiteľa cítite ako ryba vo vode, potom aj vy oceníte luxusne vyzerajúci barový pult s pohodlným sedením na vyvýšených barových stoličkách, kde môžete so svojimi priateľmi neformálne posedieť. Aby bolo sedenie skutočne pohodlné, pri výbere kuchynských stoličiek zohľadnite výšku ostrovčeka - medzi pultom a sedadlom nechajte previs približne 25 - 30 cm.

Ilustračné foto
Zdroj: XXXLutz.sk
Ilustračné foto

Vstavané banketové sedenie

Hľadáte praktické, štýlové a priestorovo šetrné sedenie do stiesneného priestoru? Presne také riešenie sa naskytá vo forme vstavanej lavice do kuchyne so sklápacou vrchnou časťou. Vidíte ten multifunkčný potenciál? Okrem množstva miesta na sedenie ponúka aj šikovný skrytý úložný priestor a v kombinácii s dekoračnými vankúšmi vnáša do kuchyne uvoľnenú atmosféru. Obľúbené je tiež umiestnenie banketovej lavice pod znížené okno.

Rohové sedenie

Úsporu miesta ponúka aj útulný kuchynský kút s rohovou lavicou s chrbtovým operadlom, ktorá bude doplnená ďalšími štandardnými jedálenskými stoličkami. Zabudnite však na zastaralé robustné konštrukcie z dreva. V modernej kuchyni nájde svoje miesto aj elegantná rohová lavica s textilným či koženým čalúnením a jednoduchými kovovými nožičkami s práškovou úpravou.

Okrem rohových modelov nájdete v ponuke predajcov aj jednoduché lineárne lavice. Tie sú skvelou voľbou pri koncepte otvorenej kuchyne s obývačkou - môžu slúžiť ako prvok na oddelenie jednotlivých funkčných zón.

Klasické kuchynské stoličky

V neposlednom rade môžete staviť na klasický jedálenský stôl a stoličky. Výber dizajnu záleží len na vás, vašom vkuse a štýle zariadenia domácnosti. Trendy sú aktuálne jedálenské stoličky v škandinávskom štýle, ktoré nápadne pripomínajú kreslá - podnož je tvorená úzkymi drevenými nohami a textilná sedacia časť mnohokrát disponuje aj obojstrannou lakťovou opierkou.

Nezaostávajú však ani ďalšie štýly, napr. moderné kovové konštrukcie, stoličky s lyžinovým podstavcom a drevené či ratanové stoličky.

Aké sú ideálne rozmery kuchynských stoličiek?

Výška stoličky by mala byť v súlade s jedálenským stolom. V zásade však platí, že optimálna výška sedacej plochy je 45 cm od zeme. Medzi doskou stola a sedadlom by zároveň malo byť ponechaných cca 30 cm voľného priestoru pre komfort používateľa.

Aký je odporúčaný počet stoličiek pre kuchynský stôl?

Ani v tomto prípade neexistuje jednotná odpoveď. Pri rozhodovaní zaváži ako veľkosť stola, tak aj osobné potreby (napr. počet členov domácnosti) a životný štýl (napr. ako často máte hostí). Platí však, že medzi jednotlivými stoličkami by mala byť medzera aspoň 15 cm a priestor od steny či iných kusov nábytku by mal byť min. 90 cm.