Po rodičoch som zdedila rodinný dom, do ktorého sa plánujeme s manželom presťahovať a z toho dôvodu sme sa rozhodli predať náš byt. Stále počúvame o rôznych podvodoch, ktoré sa stávajú pri kúpe a predaji nehnuteľností. Preto sa bojíme predávať byt „na vlastnú päsť“, ale takisto sa nevieme rozhodnúť  pre konkrétnu realitnú kanceláriu. Čo by ste nám odporučili? Ako si máme vybrať tú správnu realitnú kanceláriu? Aké služby by nám mali ponúknuť?

Pre väčšinu ľudí je predaj a kúpa nehnuteľnosti procesom, v ktorom sa môže vyskytnúť niekoľko „komplikácií“, ktoré by celý proces zbytočne zdržiavali. Preto, je veľmi dobré, že uvažujete obrátiť na odborníkov – realitnú kanceláriu (RK).  Ale ako spoznáte tú správnu?

Rozhodujte sa na základe viacerých kritérií. Prvým z nich by mali byť odporúčania, referencie a povesť RK na trhu. Takisto si choďte pozrieť, v akých priestoroch RK sídli, kde a ako inzerujú, aká je ich cieľová skupina, či majú v ponuke nehnuteľnosti podobné Vašej. Vyhnite sa sprostredkovateľom, ktorí sa skrývajú za súkromnú inzerciu!

Vaše prvé stretnutie s RK by malo byť informatívne. Tu si nechajte vysvetliť, čo všetko za Vás urobí daná RK, aká bude predajná cena, aká veľká bude provízia, čo všetko je zahrnuté v provízii RK, či zmluva s RK bude exkluzívna alebo neexkluzívna, lehotu platnosti zmluvy a kedy má RK nárok na províziu.

Ak sa na tomto všetkom dohodnete, je potrebné pripraviť pre RK list vlastníctva a nadobúdaciu zmluvu. Toto všetko sa potom spíše v sprostredkovateľskej zmluve uzatvorenej medzi Vami a RK.

Seriózna RK by mala zabezpečiť obchod od „A po Z“. V cene provízie sú spravidla zahrnuté poplatky za propagáciu nehnuteľnosti, poplatky za výpis z listu vlastníctva (popr. snímka z katastrálnej mapy), právne služby – vypracovanie návrhu kúpnej zmluvy, návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľnosti, základný správny poplatok a vo väčšine prípadov RK hradí aj urýchľovací poplatok a notárske poplatky s výnimkou poplatkov za notársku úschovu.

Dobrá RK by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť pre klienta vypracovanie znaleckého posudku a poprípade aj vybavenie hypotekárneho úveru pre kupujúceho. Provízia sa spravidla pohybuje od 2 do 5 % z predaja ceny nehnuteľnosti a platí ju majiteľ nehnuteľnosti.

Odporúčala by som uzavretie exkluzívnej zmluvy, pretože RK sa vždy prednostne venuje takýmto ponukám. Ak majiteľ inzeruje nehnuteľnosť cez viaceré RK, potencionálny záujemca ju nájde s rôznymi cenami, popisom a v konečnom dôsledku môže budiť dojem, že je nepredajná.

RK by mala mať nárok na províziu až po ukončení celého prevodu, tzn. keď predávajúci má peniaze a kupujúci je na liste vlastníctva zapísaný ako vlastník. Žiadna seriózna RK nepýta od klienta peniaze vopred!

Autorka je obchodnou riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.