Keď sa novinári pred vyše rokom pýtali investora Warrena Buffetta, ako vyriešiť realitnú krízu, jeho odpoveď znela „vyhodiť do vzduchu veľa domov“. Možno iba polemizovať o tom, či to nedávny záchranca jednej z najväčších investičných bánk v Spojených štátoch (Bank of America) myslel vážne, alebo vtipkoval v keynesiánskom štýle. Hoci pred časom sa opäť nechal počuť s tým, že situácia na trhu s bývaním sa začína obracať.

To si zrejme, najmä neoficiálne, nemyslia manažéri bánk Bank of America, JP Morgan, Wells Fargo a Fannie Mae, ktorí sa jeho skorších slov chytili a experimentujú s demoláciou domov, odľahčujúc tak svoje zásoby exekvovaných nehnuteľností. Síce zatiaľ nevytiahli dynamitové rozbušky, no buldozéry sú v akcii a demolačné práce napredujú.  

Takýto postup sa páči aj mnohým ľuďom z realitného biznisu. Ako píše vo svojom komentári David Nielson z realitno-investičnej firmy Belpointe, banky radšej začali búrať niektoré domy a pozemok darujú, akoby by mali tieto nehnuteľnosti otvorene vrhnúť na trh a zvyšovať tak ponuku. Pomáha im to znižovať daňové zaťaženie, prevádzkové náklady a môžu dokonca získať aj daňovú úľavu.

Ako z realitnej krízy? Zbúrať domy

„V súčasnosti sú takéto riešenia zamerané najmä na domy v zlom technickom stave a v takomto malom rozsahu naozaj veľa toho nezmenia. Prečo nezväčšiť tento program? Dopyt ostáva vlažný aj napriek rekordne nízkym úrokom, pretože väčšina potenciálnych kupujúcich vyčkáva s obavou, že by kupovali na klesajúcom trhu. Ostatné pokusy stimulovať dopyt nefungovali a sú veľmi nepopulárne. Zmena úverových podmienok má malý úspech a vytvára morálny hazard odmeňovaním tých, ktorí sú príliš zadlžení.“

“Hasiči rozumejú nutnosti zoťať zdravé stromy, keď bojujú s prudkým požiarom v lese. Hoci je nešťastné zvažovať takéto riešenie v krajine, kde sú mnohí bez domova, je to potrebné. Bežné riešenia nefungujú a len sa hráme na schovávačku,” nazdáva sa D. Nielson.

Ilustračné foto - Flickr