30.5.201613:00
Názor | V tomto redakčnom blogu dávame priestor jednému trenčianskemu rezidenčnému projektu, resp. jeho majiteľom, ktorí už niekoľko rokov čakajú na dokončenie svojich bytov. Namiesto sťahovania sa chodia po súdoch. Autorom nasledujúcich riadkov je jeden zo záujemcov o byt, Dušan Bušo.
Chcel by som všetkých informovať, ako to u nás v štáte funguje s tzv. developermi a ako na ich konanie nemá nikto žiadne páky.
V rokoch 2009/2010 sme sa my a ďalší 19 budúci majitelia rozhodli využiť služby firmy Byvyserv a.s. (v súčasnosti v konkurze) na výstavbu bytu v bytovom dome. V podstate sme si všetci vzali úvery na uvedené byty (hypotéky, ŠFRB, atď.). Podotýkame, že všetci sme dávali priebežne peniaze počas výstavby. Nebol dôvod mať pochybnosti, pretože bytový dom pomaly, ale isto rástol a nič nenasvedčovalo tomu, že výstavba sa zastaví. Až jedného dňa bola stavba uzamknutá a bez akéhokoľvek stavebného ruchu.
Tak isto v tom čase začínalo byť nejako ticho aj v predajnej kancelárii firmy Byvyserv. Po relatívne krátkom čase sme sa dozvedeli, že firma Byvyserv nezaplatila stavebnej firme Stavmont nejaké faktúry, a tak odmietla stavať. Ďalej s tým, že pôvodní konatelia Byvyserv-u sa potichu vytratili a tzv. posledný mohykán vo firme pomíňal naše peniaze. Takto sa uvedené firmy naťahujú a my ako vlastníci sme ako medzi dvomi kameňmi a čakáme na rozhodnutia súdov a aby toho nebolo málo, keďže firma Byvyserv je v konkurze, tak nám robí prieky aj správca konkurznej podstaty.
Bytovka Byvyserv v Trenčíne
Fungovali asi nasledovne: vybrali peniaze na výstavbu bytov od budúcich majiteľov, istú časť minuli a keď chýbali peniaze na dostavbu 1. domu, tak vybrali peniaze na výstavbu 2. domu a z tých peňazí dokončili 1. dom. Ale zasa chýbali peniaze na 2., tak začali stavať 3. dom atď. A keďže náš dom začali stavať cca v roku 2010 (krízové roky), tak bolo automaticky menej záujemcov, a tým pádom aj menej peňazí na výstavbu, resp. dostavbu. Zopár jedincov videlo, že to asi ide „do záhuby“, tak radšej z firmy zmizli a v podstate boli z obliga. Medzičasom je firma Byvyserv v konkurze.
Možno ešte dodám, že máme aké- také šťastie, že nás Štátny fond rozvoja bývania nesankcionuje za to, že uvedené byty nie sú skolaudované. Je tam povinnosť do 2 rokov od schválenia úveru byt skolaudovať. Ale my sme už dávno za takýmto termínom :-) Asi si mnohí myslia, že prečo sa do toho „neobul“ ŠFRB? Na druhej strane prečo by sa mal? V podstate je to naša smola, že sme si vybrali takú firmu, ŠFRB stačí, že platíme načas...
Smutné ale na tom je to, že podvodníci ničia životy a nervy 20 rodinám a beztrestne si behajú po vonku a my, čo sme naleteli, nech sa staráme. Tak isto aj súdy majú svoj čas... Ale to už zachádzam do subjektívnych pocitov a nie o tom je toto písanie, ale o ako-tak triezvom pohľade na podvod.
Takto všetci platíme za byty, ktoré nemôžeme užívať a zatiaľ nemá ani kto dostavať. Po troške sa nám tam dostávajú vandali a začínajú uvedenú bytovku vykrádať, napr. káble na chodbách.
Na rozhraní mestských častí Rača a Vajnory onedlho vyrastie projekt STORE.TO, ktorý reflektuje na rastúci dopyt po dostupných skladových priestoroch na kraji hlavného mesta.