Otázka: Zaujímal by ma postup pri financovaní stavby rodinného domu. Predpokladaný rozpočet na výstavbu je 65-tisíc eur, vlastné úspory nemáme. Ja aj manželka sme zamestnaní s čistým príjmom cca 2 000 eur. Aký typ úveru je pre nás najvhodnejší, spĺňame vôbec podmienky a aký je vlastne postup? Dom si chceme stavať svojpomocne.
V tomto prípade neuvádzate dve dôležité informácie – či ste vlastníkom pozemku, na ktorom plánujete realizovať výstavbu, alebo či vlastníte nehnuteľnosť, ktorou by bolo možné za úver banke ručiť?
Čerpanie prostriedkov z hypotekárneho úveru za účelom výstavby nehnuteľnosti je totiž vždy podmienené hodnotou nehnuteľnosti, na ktorú je zriadené záložné právo. V prípade, že postačuje na pokrytie celého dlhu, je možné prostriedky z úveru v niektorých bankách vyčerpať jednorázovo a do určeného dátumu vydokladovať účelové použitie prostriedkov a prestavanosť nehnuteľnosti.
Podmienky jednotlivých bánk sa môžu odlišovať v tom, aké typy pozemkov sú uznané ako zabezpečenie, v akých lokalitách sa nachádzajú a do akej výšky je možné poskytnúť úver (percento z hodnoty nehnuteľnosti).
Ak je záložné právo zriadené na pozemok alebo rozostavanú stavbu a ich aktuálna hodnota nepostačuje na pokrytie požadovanej výšky úveru, čerpanie úveru je spravidla postupné a závisí od vybraného typu úveru.
Pri niektorých produktoch je potrebné každé čerpanie vopred zdokladovať banke faktúrou od zhotoviteľa, alebo faktúrami za použitý materiál, prípadne inými príslušnými dokladmi a fotodokumentáciou zohľadňujúcou mieru prestavanosti nehnuteľnosti.
Niektoré banky umožňujú čerpanie úveru aj preddavkovo a až následne požadujú zdokladovanie použitých peňazí.
Pre množstvo variant riešení by som odporúčala návštevu hypotekárneho špecialistu, ktorý pozná všetky produkty a podrobnejšie vysvetlí dostupné ponuky.
Autorka pracuje v spoločnosti Hypocentrum, a.s.