Vykurovanie elektrinou

Vykurovanie elektrinou je jednoduché a bezstarostné. Stačí zapnúť radiátor alebo konvektor a užívať si teplo. Komfort je však vykúpený faktúrami za elektrinu, najmä ak na chate trávite veľa času a vykurujete ju nielen v zimnej sezóne. Elektrické vykurovanie je vhodné skôr pre menšie chalupy a chaty.

Elektrické radiátory

Elektrické radiátory sú praktické prenosné vykurovacie telesá ideálne na chalupy, do dielne alebo na vykurovanie menších miestností. Dostupné sú dva typy radiátorov – rebrované a panelové. Rebrované elektrické radiátory majú rôzny počet záhybov a ich nahrievanie trvá trochu dlhšie. Keď sa však už rozohrejú, spoľahlivo sálajú teplo a to aj dlho po vypnutí.
 
Panelové radiátory nemajú záhyby ale formu celistvej dosky. Z pohľadu údržby a dizajnu je to lepšia voľba ako rebrované radiátory. Panelové modely sa rýchlejšie zahrievajú, sú tenšie a tým pádom aj priestorovo úspornejšie. Pre lepšiu manipuláciu sú vybavené kolieskami a úchytmi, dostupné sú v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Vyrábané sú z odolných materiálov, vďaka ktorým majú dlhú životnosť.
 
Elektrické radiátory sú naplnené olejom, ktorý sa zahrieva elektrickým prúdom. Olej prúdi vo vnútri, zohrieva samotný radiátor a teplo sála do miestnosti. Výhodou olejových radiátorov je veľká tepelná zotrvačnosť a tichá prevádzka. Čím je toto vykurovacie teleso väčšie, tým je úspornejšie, keďže teplo sála aj po vypnutí. V neposlednom rade ho ocenia aj alergici, pretože nevíri prach, navyše ani nevysušuje vzduch.

Ilustračné foto
Zdroj: Alena Ozerova/Shutterstock.com
Ilustračné foto

Elektrické konvektory

Elektrické konvektory sa často používajú na temperovanie v chatách a chalupách, ale sú vhodné aj na vykurovanie. Konvektor je ohrievač, ktorý odovzdáva teplo okolitému vzduchu. Ak budete chatu v zime temperovať, vyhriatie bude rýchlejšie a zároveň ochránite pred mrazom vodoinštalácie, ktoré by sa pri teplotách pod nulou mohli poškodiť. S dlhodobejším temperovaním samozrejme súvisí aj vyššia spotreba energie a vyššie účty za elektrinu.
 
Avšak moderné konvektory tento problém dokážu čiastočne eliminovať. Disponujú rôznymi programami a máte možnosť nastaviť teplotu pri ktorej sa konvektor zapne a zasa vypne. Vykurovať tak bude iba vtedy, keď to budete potrebné. Dokonca sa nájdu aj modely, ktoré môžete ovládať na diaľku prostredníctvom Wi-Fi, ak ju na chalupe máte. Výhodou konvektorov je cenová dostupnosť, mobilita, rýchly ohrev a vysoký výkon. Na druhej strane však vysušujú vzduch a nie sú vhodné pre alergikov, pretože víria prach. 

Infražiariče

Infražiariče fungujú na princípe sálavého tepla. Infračervené žiarenie navodzuje rovnaký pocit ako keď sa zohrievate na slnku, pretože prestupuje aj pokožkou. Infražiariče sú vhodné najmä na vykurovanie malých miestností. Okrem chaty a chalupy ich využijete aj v garážach, dielňach alebo v zimnej záhrade. V porovnaní s klasickými ohrievačmi sú úspornejšie. Infražiariče nevíria prach, takže sú vhodné aj pre alergikov. Ich výhodou je aj jednoduchá údržba a rýchly ohrev. Sú mobilné a tak sa dajú jednoducho prenášať, vykúria však iba jednu miestnosť.

Vykurovacie panely

Vykurovacie panely sa používajú ako alternatíva ku klasickým radiátorom. Na vykurovanie využívajú termoelektrické vlny, ktoré vytvárajú sálavé teplo. Vykurovacie panely neohrievajú vzduch ale priamo osoby a predmety. Veľkou výhodou je, že nevíria prach a nespôsobujú presušenie vzduchu. Aj v tomto prípade však ide o vykurovacie teleso iba pre jednu miestnosť, nevýhodou je aj vyššia obstarávacia cena. Výkonné panely dokážu vyhriať miestnosť v priebehu niekoľkých minút. Vybrať si môžete modely na stenu, strop aj na podlahu. Používať by sa mali skôr na príležitostné vykurovanie alebo ako doplnok ku hlavnému vykurovaciemu systému.

Vykurovanie tuhým palivom

Vykurovanie krbom alebo pecou má jedinečnú atmosféru, ktorú dokáže navodiť iba oheň. Avšak ani v tomto prípade to nebude celkom jednoduché, pretože si treba vybrať akumulačný alebo teplovzdušný krb.
 
Akumulačný krb zohrieva priestor sálavým teplom, nejde o zohrievanie vzduchu ale predmetov, od ktorých sa následne zohrieva vzduch. Výhodou tohto typu je, že nevysúša vzduch a teplo sála aj po vyhasnutí ohňa. Na druhej strane však trvá o niečo dlhšie kým sa rozohreje a na vyhriatu chalupu budete musieť chvíľu počkať.
 
Teplovzdušný krb vyhreje miestnosť rýchlejšie, pretože ohrieva vzduch. V chalupe či v chate vytvorí príjemné teplo za krátky čas, avšak tento typ vysúša vzduch a miestnosť sa dá veľmi ľahko prekúriť. Nevýhodou je aj to, že teplo sa nešíri rovnomerne. Dobrou správou je, že sú k dispozícii aj kombinované krby, ktoré sa podľa vašej potreby môžu správať ako akumulačné alebo ako teplovzdušné.

Myslite aj na skladovanie dreva

Pri vykurované krbom treba myslieť aj na skladovanie palivového dreva, ktoré by malo byť pod strechou alebo nepremokavou plachtou. Samozrejme je potrebné aj nasekať triesky na rozloženie ohňa. Užívať si teplo krbu si vyžaduje nejakú tu námahu a čas. Aby oheň nevyhasol, treba postupne prikladať drevo a po každom použití krb vyčistiť. Prevádzkovať krb je o niečo náročnejšie ako zapnúť elektrický ohrievač.  V konečnom dôsledku môže byť kúrenie drevom lacnejšie ako elektrinou, ale treba brať do úvahy aj aktuálne ceny palivového dreva.