Kým obyvateľ Prahy potrebuje na priemerný nový byt až 12,1 priemerného ročného platu, v nemeckom Kolíne nad Rýnom stačí zarábať 5,9 roku. „Priemerný ročný príjem Pražana teraz stačí na šesť štvorcových metrov nového bytu, teda v podstate na kúpeľňu,“ zhodnotil majiteľ Central Group Dušan Kunovský.

„Nízka dostupnosť bývania nie je zlou správou len pre aktuálnych záujemcov o kúpu bytu. Dostupné bývanie je totiž základným predpokladom pre budúci ekonomický rozvoj mesta ako celku,“ vysvetľuje partner KPMG Česká republika Pavel Kliment.

V rebríčku za Prahou nasledujú Mníchov, Budapešť a Bratislava, kde treba na nový byt zarábať necelých desať rokov. Štúdia počíta pre rozdielne zdaňovanie v jednotlivých krajinách s hrubou mzdou. Reálne je tak čas potrebný na zarobenie na nový byt ešte dlhší, upozorňuje P. Kliment.

Správa KPMG a Central Group sa sústredila na Prahu. Podľa spoločných štatistík developerských spoločností Trigema, Skanska Reality a Central Group priemerná cena nových predaných bytov na konci septembra medziročne vzrástla o 19,6 percenta na 83 150 českých korún (3 200 eur) za štvorcový meter.

Priemerná mzda v Prahe sa na konci polroku podľa Českého štatistického úradu medziročne zvýšila o 5,9 percenta na 37 046 korún (1 414 eur). Z cenníkov developerov postupne takmer vymizli najlacnejšie byty pod 60-tisíc korún za štvorcový meter. Aktuálne ich je na trhu zhruba desatina, ešte v roku 2013 tvorili 60 percent ponuky.

„Za dva roky ceny nových bytov narástli o 40 percent. Pritom pri bežnom vývoji ponuky a dopytu by odôvodniteľný nárast, daný zvýšením cien pozemkov, stavebných prác a sprísňovaním noriem, tvoril asi 15 percent. Pre paralyzované povolovanie nových stavieb sú tak ceny bytov v Prahe o štvrtinu vyššie, než by mohli byť,“ hovorí D. Kunovský.

Ako dlho zarábajú ľudia na kúpu priemerného bytu
Mesto Počet ročných platov
Praha 12,1
Mníchov 9,9
Budapešť 9,7
Bratislava 9,6
Viedeň 9,5
Hamburg 6,7
Berlín 6,4
Varšava 6,1
Kolín nad Rýnom 5,9
Zdroj: KPMG

Podľa údajov Svetovej banky je Česko v dĺžke a zložitosti povolovania nových stavieb na 127. mieste zo 185 krajín. Pri dĺžke stavebného konania je dokonca 20. najhoršie. „Reálne sa čas od začiatku prác na projekte po kolaudáciu v poslednom čase predĺžil z ôsmich na neuveriteľných desať rokov a ďalej sa predlžuje. A to samozrejme veľmi významne predražuje výstavbu,“ opisuje D. Kunovský.

Zdražovanie bytov je podľa neho dané tiež rastúcimi cenami stavebných prác, materiálov a pozemkov. Stavanie predražujú tiež čoraz prísnejšie technické normy na energetickú náročnosť, hluk alebo svetelnosť bytov.

„Sčasti je to dané rastúcim počtom developerských projektov v centre. Okrem toho, že je tu bývanie logicky drahšie, sú tu aj vyššie náklady na výstavbu. Napríklad kvôli zabezpečeniu statiky okolitých budov alebo dekontaminácii pozemkov,“ dodáva D. Kunovský.