Nasťahoval som sa do bytu na prvom nadzemnom podlaží novostavby bytového domu. Jeho súčasťou je aj predsunutý balkón, alebo skôr ide o terasu. Podstatné je, že nelícuje s fasádou domu spolu s balkónmi na iných nadzemných poschodiach. Pri nepriaznivom počasí mám na balkóne veľmi mokro, nedá sa tam posedieť ani vo veterných či horúcich dňoch, preto by som ho chcel zastrešiť. Nie zasklievacím systémom, ale jednoduchou kovovou konštrukciou a prestrešením polykarbonátovou doskou. Nemám v úmysle vŕtať do fasády a ani do iných spoločných zariadení domu. Na ukotvenie konštrukcie chcem využiť zábradlie balkóna. Musím žiadať o stavebné povolenie, alebo stačí ohlásenie?
Schvaľujeme váš úmysel informovať váš stavebný úrad o stavebných úpravách, ktoré súvisia s vašim bývaním. Mnohí vlastníci bytov túto skutočnosť ignorujú a počet prípadov nelegálneho zastrešenia či presklenenia je značný, ako aj problémov s tým súvisiacich.
V zmysle Stavebného zákona sú dve možnosti pre zákonné zrealizovanie stavebných úprav balkónov alebo lodžií. Je to ohlásenie udržiavacích prác a stavebných úprav (ďalej „ohláška“) a stavebné povolenie. Čo sa týka poplatkov, samozrejme, že lacnejšia možnosť je podať tzv. ohlášku. Na základe vami popísaného zámeru usudzujeme, že ohlásenie by malo postačovať.
Podaním ohlásenia nič nepokazíte. Na predpísanom tlačive uvediete meno stavebníka, miesto, rozsah a účel prác, druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností. Sformulujete jednoduchý technický opis prác, resp. úprav a priložíte aj jednoduchý technický nákres prestrešenia s pohľadom z prednej strany a z bočnej strany s rozmermi a vymenovaním použitého materiálu a spôsobu uchytenia konštrukcie. A samozrejme, že uvediete aj meno dodávateľskej firmy alebo či práce urobíte svojpomocne.
Stavebný úrad potom preskúma ohlásenie. Práce môžete začať vykonávať až potom, ako vám písomne oznámi, že voči prácam a úpravám nemá námietky. Zo zákona mu totiž nevyplýva povinnosť posudzovať, či sú zasklievacie alebo prestrešovacie systémy jednotné na celom dome.
Ak aj vydá stavebný úrad súhlas s ohláškou, neznamená to, že ide o jeho nezvratné rozhodnutie. V procese posudzovania ohlásenia tak môže stavebný úrad takisto dospieť k rozhodnutiu, že spôsob ukotvenia konštrukcie prestrešenia zasahuje do spoločného majetku vlastníkov bytového domu, medzi ktoré rozhodne fasáda patrí. V takom prípade, bude od vás úrad vyžadovať súhlas vlastníkov s vykonaním prestrešenia formou zápisu zo schôdze vlastníkov bytových a nebytových priestorov a ohlášku „preklasifikuje“ na stavebné povolenie. Stavebné povolenie bude vyžadovať aj pri iných neštandardných úpravách, ktoré môžu mať nepriaznivé dôsledky na stavbu domu ako celku.
Rovnako k preklasifikovaniu ohlášky na povolenie môže dôjsť aj vtedy, ak niekto zo susedov v dome vznesie námietku na stavebný úrad, že sa mu nepáči prestrešenie vášho balkóna z bližšie neuvedených dôvodov. Vtedy musí znovu vašu ohlášku posúdiť, pretože oznámenie úradu o tom, že nemá námietky voči prestrešeniu, nenahrádza podľa § 57, ods. 5 Stavebného zákona rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia či súhlasy dotknutých orgánov. A nimi môžu byť aj vyjadrenia susedov a spoluvlastníkov.
Ak by ste sa rozhodli pre zasklievací systém, rátajte s tým, že stavebný úrad bude určite stavebné povolenie, pretože ide už o zásadnú zmenu do vzhľadu bytového domu. K nej budete musieť priložiť aj súhlas spoluvlastníkov bytových a nebytových priestorov v bytovom s realizáciou. Dokonca, ak si vlastníci odsúhlasia určitý spôsob zasklievania balkónov, bude záväzný pre všetkých vlastníkov.
Z našej praxe vyplýva, že rozhodnutie, či sa má prestrešenie balkóna realizovať formou ohlášky alebo stavebného povolenia, závisí do konkrétneho pracovníka a aj stavebného úradu, ktorý bude posudzovať vašu ohlášku. Odporúčame vám preto ešte pred podaním ohlášky informovať sa a konzultovať vaše zámery so stavebným úradom.
Autor pôsobí ako stavebný inžinier v odbore pozemné stavby spoločnosti Armatrade GRP, s. r. o.